SON DAKİKA

Heyelan Ağır Hasara Neden Oldu

Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Binekli köyünde meydana gelen heyelan köylülerin mağdur olmasına sebep oldu.

Bu haber 13 Haziran 2020 - 11:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Binekli köyünde meydana gelen heyelan köylülerin mağdur olmasına sebep oldu.

Edinilen bilgiye göre, 11 Haziran 2020 tarihinde akşam saatlerinde Genç ilçesine bağlı Binekli köyünde 3 kilometrelik bir alanı hilal şeklinde kapsayan ve 5 metre derinliğinde toprak kayması sonucu heyelan meydana geldi.

Evler Oturulamaz Hale Geldi

Heyelan sonucu köye giden Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hasar tespit çalışması yaptı. Yapılan tespit neticesinde birinci derecede tehlike altında olan ve kısmen evlerin de hasar gördüğü kılıçlı mezrasında meskun Soysal ve Turhan ailelerinin evlerini boşaltmaları gerektiği ve ikinci bir talimata kadar evlerine dönmemeleri gerektiği bildirildi.

Heyelanın Binekli köyünü tamamen risk altına soktuğu gözlemlenirken, afet ve acil durum ekiplerince elde edilen veriler ilgili birimlere bildirildikten sonra gerekli işlemlerin yapılacağı öğrenildi.

İçme Suyu da Hasar Gördü

Köylülerin içme suyunun da hasar gördüğü heyelanda sulama suyunun tamamen kesildiği öğrenildi. Köylü bir yandan heyelan dolayısı ile can tehlikesi yaşarken diğer yandan da sulama sularının kesilmesi neticesinde bağ, bahçe ve sebzelerinin kuruyacağı endişesini taşıyor.

Afet mağduru olan köylüler yetkililerden ivedi bir şekilde çözüm beklediklerini ifade ettiler.