SON DAKİKA

Devlet Hastanesi’nde Bir İlk Daha

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 12:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de ilk defa 82 yaşındaki bir erkek hastanın uzun sureli tam tıkalı koroner kalp damarı stentleme yöntemiyle başarılı bir şekilde açılarak, hastanın açık kalp ameliyatı ihtiyacı olmadan sağlığına kavuşması sağlandı.

Bingöl Devlet Hastanesi anjiyo ünitesinde Bingöl’de ilk defa yoğun ilaç tedavisine rağmen göğüs ağrısı devam eden 82 yaşındaki bir erkek hastanın uzun sureli tam tıkalı koroner kalp damarı kardiyoloji uzmanı Uz. Dr. Aykun Hakgör tarafından stentleme yöntemiyle başarılı bir şekilde açılarak, hastanın açık kalp ameliyatı ihtiyacı olmadan sağlığına kavuşması sağlandı.
Uzun sureli (en az 3 ay) yüzde 100 tıkalı koroner damarlar (kronik total oklüzyon) göğüs ağrısı sebebiyle koroner anjiyografi yapılan hastalarda yüzde 15-30 sıklığında saptanan bir hastalıktır. Kronik total oklüzyonun stentleme yöntemiyle açılması hastalarda göğüs ağrısının giderilmesini, kalp fonksiyonlarının düzelmesini, koroner baypas gereksiniminin azalmasını ve kalp damar hastalıklarına bağlı ölümün azaltılmasını sağlar. Kronik tam tıkalı kalp damarlarına yapılan tedaviler girişimsel kardiyoloji alanında yapılan en ileri düzeydeki, yüksek riskli ve başarı oranı düşük işlemlerdir.