SON DAKİKA

Maskede Tavan Fiyat Belli Oldu

Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin adedi KDV dahil en fazla 1 lira olacak şekilde satışa sunulacağını bildirdi.

Bu haber 07 Mayıs 2020 - 9:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin adedi KDV dahil en fazla 1 lira olacak şekilde satışa sunulacağını bildirdi.

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ücretsiz dağıtılacağı ve hiç bir şekilde satışına izin verilmeyeceği söylenen maskeler kimi vatandaşa PTT aracılığıyla ulaştırılırken, kimi vatandaşlara ise eczaneler aracılığıyla dağıtılmıştı. Buna rağmen dağıtımda aksaklıklar yaşanmış ve son olarak yeniden maske satışı gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı yeni açıklamada maske satışına izin verileceğini ve bir üst fiyat belirleneceğini açıklamıştı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir.

Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır.
Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.

YARIN İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.

İLK ETAPTA 50’Lİ PAKETLERDE SATILACAK

Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.”

Ntv/Bingöl Net