SON DAKİKA

Bingöl’deki Vaka Sayıları Neden Açıklanmıyor?

Bu haber 10 Nisan 2020 - 11:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (covid-19) Türkiye’deki 81 ile de yayılmış durumda.

Koronavirüs 81 ile yayıldıktan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca il il vaka sayılarını gösteren haritayı kamuoyu ile paylaşmıştı. 1 Nisan’da paylaşılan haritada Bingöl’deki vaka sayısı 8 olarak görülüyordu. Aradan 10 gün geçmesine rağmen Bingöl’deki vaka sayısı resmi olarak açıklanmadı.

Bazı haber siteleri ve sosyal ağlarda Bingöl’deki vaka sayılarına dair farklı rakamlar telaffuz edilirken, dün koronadan ilk ölüm vakasının da yaşandığı öğrenildi. Pek çok ilde vaka sayıları kamuoyu ile paylaşılırken, Bingöl’de yetkililerin vaka sayılarını açıklamaması beraberinde soru işaretleri getiriyor.

Oldukça hassas olunması gereken bir konuda Sağlık Bakanlığı’nın ülkedeki verileri şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaştığı bir durumda, Bingöl’deki yetkililerin şeffaf bir şekilde açıklama yapmaması ve sosyal ağlar üzerinden farklı sayıların dolaşıma sokulması kamuoyunda farklı algıların oluşmasına sebep oluyor. Bu konudaki en büyük kaygı vaka sayısının yüksek olması ve bunun gizlenmiş olma ihtimali. Bu tür kaygılara mahal vermeme adına yetkililerin belli periyotlarla Bingöl’deki vaka durumunu kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

Bu bağlamda; Bingöl’deki vaka sayısı, iyileşen hasta sayısı, yaşamını yitiren kişi sayısı, gözlem altında tutulan kişi sayısı gibi verilerin açıklanması vatandaşların devlete olan güvenini sağlama adına hayati önem taşıyor.

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com