SON DAKİKA

Bingöl’den İlk Karantina Haberi Geldi

Bingöl’de bir ilçeye bağlı mezrada giriş-çıkışlar yasaklandı.

Bu haber 07 Nisan 2020 - 10:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de bir ilçeye bağlı mezrada giriş-çıkışlar yasaklandı.

Bingöl valiliğinden yapılan açıklamada, Adaklı İlçesi Döşlüce Mahallesine bağlı Çeribaşı mezrasında Coronavirüs (Kovid-19)  tespit edilmesi nedeniyle, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla 14 gün süre karantina altına alınarak, bölgeye giriş-çıkışların yasaklandığı belirtildi.

İl Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23 ve 26. maddeleri gereği, Vali Kadir Ekinci başkanlığında aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin katılımıyla Valilik toplantı salonunda toplanarak aşağıdaki kararlar alındı.

İşte alınan kararlara ilişkin yapılan açıklama:

“İl Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23 ve 26. maddeleri gereği, Vali Kadir Ekinci başkanlığında 07.04.2020 tarihinde saat 09:00’da aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin katılımıyla Valilik toplantı salonunda toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Coronavirüs (Kovid-19) kaynaklı oluşan hastalığın Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) olarak tanımlanması nedeniyle alınacak tedbirler görüşülmüştür.

Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığınca yapılan değerlendirmeler kapsamında; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir. 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Bingöl İl Pandemi Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri kapsamında; Koronavirüs (Covid 19) hastalarının tespit edildiği alanların (apartman, site, köy, belde, ilçe vs. ikamet ve yerleşim yerleri) sınırlandırılarak hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla salgın önleyici kararların ivedilikle alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda;

  1. İlimiz Adaklı İlçesi Döşlüce Mahallesine bağlı Çeribaşı Bölgesinde Coronavirüs (Kovid-19)  tespit edilmesi nedeniyle, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla 07.04.2020 tarih itibariyle 14 (on dört) gün süre karantina altına alınarak, bölgeye giriş-çıkışların yasaklanmasına,
  2. Adaklı Kaymakamlığınca gerekli tüm tedbirlerin alınmasına,
  3. Karantinaya alınan bölgenin cenaze, taziye, komşuluk ilişkileri vb. her türlü ziyaret dâhil ikinci bir karara kadar yasaklanmasına,
  4. Karantina bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının Kaymakamlık Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanmasına,
  5. Yukarıda alınan kararlara uymayan vatandaşlara;

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;

  1. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesiş gereğince 3.150,00 TL.,
  2. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392.00 TL. idari para cezası,
  3. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine,Oy birliği ile karar verilmiştir.”