SON DAKİKA

HDP’li Özsoy Covid-19 Önergesi Verdi

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy Halkların Demokratik Partisi’nin Covid-19 salgınına karşı halk ile dayanışmak amacıyla yapmış olduğu yardımların engellenmesine yönelik soru önergesi verdi.

Bu haber 05 Nisan 2020 - 8:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy Halkların Demokratik Partisi’nin Covid-19 salgınına karşı halk ile dayanışmak amacıyla yapmış olduğu yardımların engellenmesine yönelik soru önergesi verdi.

Verdiği önergede, “Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim” ifadelerine yer veren Özsoy şunları dile getirdi:

“İçişleri Bakanlığı tarafından 22 Mart günü 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan yurttaşların sokağa çıkmalarına yasak getirilmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il ve ilçe örgütleri, evlerinden çıkamayan ve bakıma muhtaç yurttaşların evlerini tespit ederek, bu kişilerin ihtiyaçlarını gidermek için çalışma başlatmıştır.

HDP’nin dayanışma için yaşlılara ve bakıma muhtaç kişilere yönelik yardımları, 30 Mart 2020 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Amirliği tarafından Diyarbakır Valiliğinin kararına istinaden yasaklandığını bildirmiştir.

Görsel ve yazılı medyada yayınlanan kamu spotlarında 65 yaş üstü kişiler ile ilgili yardımlaşmaya gidilmesini önerirken HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri tarafından yapılmaya çalışılan yardımlar ise valilik kararı ile yasaklanmaktadır.

Bu bağlamda;

1. Kamu spotlarında mutlaka dayanışmaya gidilmesi, 65 yaş üstü evden çıkamayan komşular ve kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği belirtilirken; Diyarbakır il ve ilçe örgütlerimiz tarafından yapılmaya çalışılan yardımlar neden engellenmektedir?

2. Birçok STK’nın yardımları sosyal medya üzerinden örgütlenip paylaşılırken ve izin verilirken HDP il ve ilçe örgütlerinin yardımlarına izin verilmemesinin gerekçesi nedir? Bu çifte standart neden kaynaklanmaktadır?

3. Valiliğin Diyarbakır il sınırları içerisinde bugüne kadar böyle bir girişimde bulunmamasından kaynaklı HDP’nin başlatmış olduğu böylesi bir çalışmayı engellemek neye hizmet etmektedir?

4. 65 yaş evden çıkamayan vatandaşların yaşamlarını idame ettirecek koşullar sağlanacak mı? Bu konuda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?

5. Diyarbakır il sınırları içerisinde bu tür yardımlaşma içerisinde olan STK’lar ile ilgili bir süreç başlatıldı mı? Başlatıldı ise hangi STK’lar ile ilgili girişimde bulunuldu?”

manisa escort bayan
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat