SON DAKİKA

Bingöl’deki Sağlık Çalışanlarını Kim Hatırlayacak?

Bu haber 29 Mart 2020 - 12:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüm dünyaya yayılan ve Covid-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs salgını Türkiye’de de hayatı durma noktasına getirmiş durumda. İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve yaklaşık 3 ay boyunca tüm dünyanın sadece uzaktan izlediği bu virüs, Batı ülkelerine de yayılınca tüm dünyanın tek gündemi haline geldi.

Çin’de ortaya çıkan bu salgın hastalıktan en çok etkilenen ülke 29 Mart 2020 itibariyle 124 bin 697 vaka ile Amerika Birleşik Devletleri. Onu 92 bin 472 vaka ile İtalya izliyor. Çin, 81 bin 443 vaka ile üçüncü sırada, İspanya ise 78 bin 797 vaka ile dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye’deki vaka sayısı ise 28 Mart itibariyle 7 bin 402 ve Türkiye dünyada 14. ülke konumunda. Bu hastalıktan hayatını kaybeden kişi sayısında ise İtalya ön sırada. İtalya’da tüm ölüm vakalarının neredeyse üçte biri görüldü. 10 bin 23 ölümün gerçekleştiği İtalya’dan sonra en çok ölüm 6 bin 528 kişi ile İspanya’da. Onu 3 bin 300 kişi ile Çin izliyor.

Dünya tarihinde çok sayıda salgın hastalık ortaya çıkmış ve bu hastalıklar dünya nüfusunun önemli bir kısmını etkilemiştir. Yeni tip coronavirüsün oldukça hızlı bir şekilde yayılmasının en önemli sebebi ise kuşkusuz küreselleşme denilen olgudur.

Tüm ülkeler şuan bu virüs ile uğraşırken, iç ve dış tüm gelişmeler durma noktasına gelmiş durumda. Türkiye’de de siyasi iradenin aldığı kararlar doğrultusunda radikal denebilecek çok sayıda önlem alınmış durumda.

Bingöl özelinde mevzuya bakıldığında ulusal düzeyde alınan tedbirlerin benzerlerinin Bingöl’de de uygulanmaya başlandığı görülmektedir. Fakat gözardı edilen bir nokta bu yazının yazılma gerekçesini oluşturmuştur. Oda bu salgının başkahramanları olan sağlık çalışanlarının durumudur. Alkışlarla desteklenen sağlık çalışanlarının şuan gerçek desteğe ihtiyacı var.

Bingöl Net’te de yer alan bir haberde 72 saat çalışan bir doktorun kendi evine gitmek yerine otele gittiği ve otele kabul edilmediği belirtildi. Bu haber, sağlık çalışanlarının durumunu yeniden gündeme getirdi. Bingöl’de covid-19 vakalarına dair resmi bir açıklama olmasa da fısıltı gazetesinde bir kaç vakanın olduğu belirtiliyor.

Bingöl’deki sağlık çalışanlarının bu süreçte kaygılanıp evlerine gidememeleri tabii bir durumdur. Otel işletmecilerinin kendi sağlıkları ve müşterilerinin sağlığını düşünüp sağlık çalışanlarını otele almak istememeleri de kısmen anlaşılabilir bir durumdur. Peki bu paradokstan nasıl çıkılacak? Naçizane önerim, Bingöl Devlet Hastanesi’ne yakın KYK ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı yurtlar var. Bu yurtlar sağlık çalışanlarına tahsis edilebilir ve benzer kaygılar taşıyan sağlık çalışanları burada karantinada tutulabilir. Yurttan hastaneye, hastaneden yurda giderek çevrelerini koruyabilirler.

Yetkililerin konuya dair çalışması var ise Bingöl kamuoyunun bir açıklama beklediğini de ifade ederek yazıya son vermiş olayım.

bilecik escort
Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat