SON DAKİKA

Merak Edilen EBA Kullanımı Hakkında Bilgi Aktardı

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Kullanımı İle İlgili Bilgi Verdi. Güney; “Ağın amacı; ihtiyaç duyulan yerlerde bilgi teknolojisi kullanılarak teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır.” dedi.

Bu haber 16 Mart 2020 - 15:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Kullanımı İle İlgili Bilgi Verdi. Güney; “Ağın amacı; ihtiyaç duyulan yerlerde bilgi teknolojisi kullanılarak teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney EBA üzerinden gerçekleştirilecek eğitimler hakkında bilgiler verdi. Güney; “Ülkemizde ve Dünyada son dönemde görülen koronavirüs (covid19) salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığımızın almış olduğu karar doğrultusunda bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında 6-10 Nisan’da uygulanacak ikinci ara tatilin 16-20 Mart’ta uygulanması ve 23-27 Mart’ta da uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim öğretime devam edileceği bildirilmiştir. Eğitimler ağırlıklı olarak EBA üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu nedenle ilimizde EBA’nın aktif kullanımını sağlamak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz yoğun bir çalışma başlatmıştır.

“Eğitim Bilişim Ağı” ya da kısaca EBA, Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik ağı; Bakanlığa bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmıştır ve işletilmektedir. Öğretmen ve öğrencilerin FATİH Projesi kapsamında ihtiyaç duydukları ders materyallerini çevrimiçi olarak sunmaktadır. 2011-2012 eğitim öğretim yılında başlayan FATİH Projesi birçok okula etkileşimli tahta, internet ağ altyapısı ve çok fonksiyonlu yazıcı getirmiştir. Öğretmen ve öğrencilere de tablet PC dağıtılmış, tahta ve tabletlerde işlenecek ders materyali için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kurulmuştur. Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri kapsamak, bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime yön vermelerini sağlamak, teknolojiyi etkili kullanmak amacıyla tasarlanmıştır.

Ağın amacı; ihtiyaç duyulan yerlerde bilgi teknolojisi kullanılarak teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup sürekli geliştirilmeye devam etmektedir. MEB ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan dijital kaynaklar mevcutken öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri sunabilmektedirler.

2019-2020 eğitim öğretim yılı II. döneminden itibaren 11 ve 12. sınıf öğrencilerine EBA Akademik Destek bölümünden üniversite sınavına rehberlik etmektedir.

EBA’nın kullanımına ilişkin öğrenci, öğretmen ve veliler için gerekli bütün bilgilendirmeler eba.gov.tr adresinde bulunan yardım menüsünden edinilebilir. Bu güne kadar EBA’ya giriş yapmayan öğrencilerimiz e-okul bilgileri ya da öğretmen ve veli tarafından verilen şifre ile sisteme giriş yapabilirler. Öğrencilerimizin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hizmet vermekte olan EBA’ya erişimin kolaylaştırılması amacıyla Bakanlığımızca mobil internet servis sağlayıcıları ile ücretsiz EBA kullanım anlaşmaları yapılmış olup, 3 GB olan kota ilgili operatörler tarafından en az 6 GB olarak güncellenmiştir. İl Milli Eğitim Müdürümüz Güney; yaşanan olağanüstü durumdan öğrencilerimizin asgari düzeyde etkilenmeleri hedeflenmektedir, tüm öğretmen ve öğrencilerimizi Türkiye’nin Dijital Eğitim Platformunu etkin olarak kullanmaya davet ediyoruz.” dedi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat