SON DAKİKA

İstiklâl Marşının Kabulü ve Mehmet Âkif’i Anma Programı Yapıldı

Bu haber 12 Mart 2020 - 12:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de 12 Mart İstiklâl Marşının Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoyu anma programı yapıldı.

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabul edildiği günü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü İMKB Bingöl Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladıkları programla İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programa Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkan Vekili Sait Kolak, Garnizon Komutanı Ali Olcay Küçüktepe, İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim Çapak, Kurum Müdürleri, öğretmenler ,öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından program, Okul Müdürü Doğan Çimen’in “Hoş geldiniz.” konuşmasıyla başladı, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Programın açış konuşmasını yapan İMKB Bingöl Anadolu Lisesi Müdürü Doğan Çimen; Bugün Milli tarihimiz için çok anlamlı bir yıl dönümüdür. Bundan tam 99 yıl evvel, 1921 yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden dökülen İstiklâl Marşımızın Kabulü ve Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Hepinize hoş geldiniz diyor, sizleri saygı, sevgi ve en derin muhabbetlerimle selamlıyorum.

Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin otaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bu günleri ve şahsiyetleri hatırlamak gerekir.

Ne mutlu bizlere ki İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “milli marş” olarak kabul edilişinin 99. yıldönümünü kutlamak ve bağımsızlığımızın simgesi olan “İstiklal Marşı”mızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy gibi büyük bir şahsiyeti yâd ediyor ve onun yüksek ideallerini davasını aşkını paylaşıyoruz.

Değerli misafirler ; Milli birliğimizi güçlendiren, milli duygularımızı coşturan İstiklal Marşı’mız, büyük yurt sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, millî haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan eşsiz bir yapıttır. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle milletimizin, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini; bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur.

İmkânsızlıklar içindeki halkımıza o çetin koşullarda umut, güven, inanç aşılayan bu dizeler, aynı zamanda Türk Milletinin tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu duygularını, düşüncelerini betimleyen edebi bir anıttır.

Mehmet Akif; edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner-hekim olma özellikleri ile çok yönlü kişiliğine bir de milletvekilliğini eklemiş, böylece toplumsal verimliliğini ve topluma katkılarını üst düzeye çıkarmış, etkileri kendi çağını aşarak günümüze ulaşmış bir Türk aydınıdır.

Sevgili gençler; Merhum Akif’i hakkıyla anmak ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise onu okuyarak, anlayarak onu hissederek ancak ödeyebiliriz. Onun özellikle üzerinde durduğu kesim gençliktir. Mehmet Akif’in ideal genci Asım’ı tanımak, Asım’ın üzerinden Türk gençlerine seslenişlerini duymak, bugüne ve yarına örnek gençler kazanmada bize yol gösterecektir.

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in, en büyük özelliği, ortaya koyduğu fikirleriyle, yaşadıklarının birebir örtüşmesi, özü neyse sözünün de o olmasıdır. İşte bu özelliğinden dolayıdır ki Akif, kendi milletine bir yabancı gibi bakmamıştır. Milletinin sorunlarını, kendi sorunları olarak kabul etmiştir. Onun kaleme aldığı İstiklal Marşı da, milletiyle olan bu kutsal bağın en güzel dizeleridir.Bu nedenle İstiklâl Marşı, bizim umut pınarımızdır, milletimizin şanlı destanıdır.

Bugün, Türk İnsanının, İstiklal Marşı’na daha sıkı sarılmasına, daha gür bir sesle okumasına ihtiyacı vardır. Mehmet Akif’e göre medeniyetin gerçek kaynağı Müslüman Doğu’dur. Ona üstünlüğünü kaybettiren ise asırlardır süren “cehalet, yozlaşma, sabırsızlık, tembellik ve kendine güvensizliktir.” Batı’nın geldiği medeniyet seviyesine ulaşmak ve İslam birliğini sağlamak onun en önemli idealidir.

Kıymetli misafirler,

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Akif’i anma etkinliklerinde İstiklal Marşı’nın hangi zorlukların yaşandığı hayat diliminde ve hangi duygularla yazıldığı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Bu konuşmaların özü “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın sözünün sahibi mübarek bir vatanperverin günü. Şanlı ordunun zaferlerinin, bayrağımızın ve kahraman Türk milletinin simgesi olarak Milli Marşın günüdür. Mehmet Akif Ersoy’u unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi. Program, Bingöl’de düzenlenen İstiklal Marşı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anlatan şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan kompozisyon ve şiirlerin okunması, İstiklal Marşının 10 kıtasının ezbere okunması, millî mücadeleyi yansıtan oratoryo, İstiklâl Marşı’nın kabulünü ve Mehmet Âkif Ersoy’u anlatan drama ile tamamlandı.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat