SON DAKİKA

Vali Ekinci’den 8 Mart Mesajı

Bu haber 07 Mart 2020 - 8:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Kadir Ekinci ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle mesaj yayımladı. Vali Ekinci yayımladığı mesajda; “Bizler, hayatın her alanında katma değer yaratan, bilgi ve yeteneklerini toplumsal hizmete dönüştüren, eğitimli, cesur ve özgüvenli kadınlarımız olsun istiyoruz” dedi.

Vali Kadir Ekinci ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle mesaj yayımladı. Vali Ekinci’nin yayımladığı mesajda şu ifadeler yer aldı; “Hayatımızdaki emekleri, fedakarlıkları, karşılıksız sevgileri ve olağanüstü mücadeleleri ile yarınlara dair ümitlerimizi hep diri tutan;  şefkat, merhamet, paylaşma, af ve vefa gibi evrensel değerlerle her birimize güçlü karakterler kazandıran tüm kadınlarımızın, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.

Tarih boyunca kurduğumuz medeniyetlerin ve devletlerin harcını yoğuran; istiklal ve istikbalimize el uzatıldığında isimsiz birer kahraman olarak ön saflarda mücadele eden ve Cumhuriyet’in aldığı mesafeye el emeği göz nuru ile katkıda bulunan kadınlarımız, güçlü ve huzurlu yarınlarımızın inşasında daima önemli rol oynamaktadırlar.

Birer eş ve anne olarak ailede önemli görevler üstlenen kadınlarımız, son yıllarda ekonomiden siyasete, eğitimden sağlığa, kültürden sanata çok geniş bir alanda daha aktif ve üretken bir misyon yüklenmeye başlamışlardır.

Ancak tüm bu güzelliklerin yanında, insanlık izzet ve şerefine uymayan, düşünce müktesebatımız ile asla uyuşmayan ‘kadına yönelik şiddet’ sorunu da maşeri vicdanı derinden etkilemeye devam etmektedir. Değil insana hayvana dahi şiddeti kesinlikle men eden inanç coğrafyamız, ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ diyerek kadını üstün bir makamda tanımlamış ve kadına yönelik şiddete net tavır koymuştur.

Bilgi ve teknoloji çağına rağmen kadını şiddetin nesnesi kılan yaklaşım sadece bizde değil tüm dünyada benzer örneklere sahiptir.  Bu konuda yasal olarak alınacak tedbirlerin yanında; Anadolu coğrafyasının kimliğimizi tanımlayan insani ve ahlaki kodlarını hatırlama, ‘yaradılanı severiz yaradandan ötürü’ bilinciyle her insanı muhterem ve mükerrem bilme, tüm insanlara ve özellikle de kadınlarımıza karşı daha hassas ve sorumlu davranma konularında toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düşmektedir.

Bu amaçla; her türlü cinsiyetçi yaklaşıma karşı durmak ve fıtrata aykırı bu davranışın ilimizde ve ülkemizde bir tarz haline gelmesine müsaade etmemek için toplumun tüm kesimleri ile daima işbirliği içinde olacağız.

“HAYATIN HER ALANINDA KATMA DEĞER YARATAN; EĞİTİMLİ, CESUR VE ÖZGÜVENLİ KADINLARIMIZ OLSUN İSTİYORUZ.”

Bizler, hayatın her alanında katma değer yaratan, bilgi ve yeteneklerini toplumsal hizmete dönüştüren, eğitimli, cesur ve özgüvenli kadınlarımız olsun istiyoruz. Çünkü; anne veya eş olarak var olmanın künhüne ermiş kadınlarımız arttıkça ilerlememiz ve gelişmemiz daha uzun vadeli ve kalıcı olacaktır.  Bu düşüncelerle, şehit ve gazi yakını kadınlarımız başta olmak üzere, sevginin, fedakârlığın ve vakarın sembolü olan tüm kadınların ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönülden kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat