SON DAKİKA

Bingöl Akut’tan, Çığ ve Kar Motoru Eğitimi

Bu haber 02 Mart 2020 - 14:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AKUT Bingöl ekibi, Yolçatı Kayak Merkezinde çığ ve kar motoru eğitimi verdi. AKUT Bingöl envanterinde bulunan 2 adet NEO ARVA ÇIĞ cihazının çığda nasıl kullanılması gerektiği konusunda da bilgiler verildi.

AKUT Bingöl ekibi, Yolçatı Kayak Merkezinde çığ ve kar motoru eğitimi verdi. Eğitimde AKUT gönüllülerine, çığa maruz kalınca nasıl bir yol izleneceği, çığ altında kalınca nasıl hareket edileceği ve çığ bölgelerinden nasıl geçileceği konusunda uygulama yapıldı.

Ayrıca AKUT Bingöl envanterinde bulunan 2 adet NEO ARVA ÇIĞ cihazının çığda nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgiler verildi.

Çığ eğitimi ile ilgili bilgi veren AKUT Bingöl Birim Başkanı Ahmet Ateş, olası çığ olaylarında neler yapılması gerektiğini anlattı. Ateş, “mevsim itibariyle şuan çığın yaşanabileceği aylardayız. Vatandaşlarımızın, çığ bölgelerinden geçerken çok dikkatli geçmeleri gerekiyor. Olası bir çığa maruz kalmaları durumunda öncelikle sakin olup mümkün olduğunca hızlı hareket etmeleri gerekiyor” dedi. Ateş, çığ altında kalınması durumunda yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Çığın daha az ve yavaş olduğu bölümlere doğru hareket edilmeli, yerden destek alınarak ve büyük dalgalarla boğuşuyormuş gibi kulaçlar atılarak yüzeyde kalınmaya çalışmalı. Ağaç veya büyük kaya gibi sabit cisimlere tutunmaya çalışılmalı. Üzerimizde bulunan bütün ağırlıklardan kurtulmalıyız. Bir elimizi yüzün ön kısmında ağız ve burnu kapatacak şekilde tutarak kendimize bir nefes boşluğu oluşturmalıyız, diğer elimizi de başın üzerine yüzeye doğru uzatmalıyız. Başımızı sağa sola çevirerek kendimize nefes alanı açmalıyız. Ağzımızı kapatıp dişlerimizi sıkacağız. Çığ altında kaldığımızda kar bir beton kadar sert olacaktır ve hareket etmek imkansız hale gelecektir. Akışa kapıldığımızda bacaklarımızı ve kollarımızı sıkıca birleştirerek oturma pozisyonuna geçmeliyiz. Çığ durmadan hemen önce bacaklarımızı sıkıca iterek ayağa kalkmaya çalışmalıyız. Eğer araç içinde çığa maruz kalmışsak, araç motorunu kapatacağız. Araçtaki oksijen seviyesini korumalıyız. Dışarıdaki insanlara yerimizi belli edecek şekilde ses ve ışık vermeliyiz. Bu şekilde harekat edersek yardımımıza gelecek olan kurtarma ekipleri en kısa sürede ulaşacaklardır.” Ateş, kurulduğu günden bugüne AKUT Bingöl ekibine destek olan Bingöl AFAD Müdürü M. Emin Boğatekin’e teşekkür etti.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat