SON DAKİKA

Öğretim Görevlisi Atamalarına Yeniden Tez Şartı

Bu haber 01 Mart 2020 - 12:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Danıştay Sekizinci Dairesi’nin kararına itiraz eden YÖK’ün itirazı haklı bulundu. Öğretim görevlisi olarak atanabilmek için en az tezli yüksek lisans yapma şartı yeniden yürürlükte.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğretim görevlisi olarak atanabilmek için tezli yüksek lisans yapma şartını yeniden getirdi.

Danıştay Sekizinci Dairesi’nin 17 Mayıs 2019 tarihli kararında, öğretim üyesi dışında öğretim elemanlı kadrolara yapılacak atamalardaki usul ve esasları belirleyen, ilgili mevzuattaki öğretim görevlisi olmak için “en az tezli yüksek lisansa” sahip olma koşulunun yürütmesi durdurulmuştu.

Yükseköğretim Kurulu, bu karar üzerine zorunlu olarak tezsiz yüksek lisans mezunlarının da öğretim görevlisi olabilmesinin önünü açan yönetmelik değişikliğini 3 Ekim 2019’da yapmıştı. YÖK, öğretim görevliliğine atanmada “kalite çıtasını yükseltme politikası”nın gereği olarak söz konusu mahkeme kararına itirazda bulundu.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca, YÖK’ün itirazı haklı bulundu ve “en az tezli” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin karar kaldırıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan değişiklikle, meslek yüksekokullarının uzmanlık alanlarındaki öğretim görevlisi kadroları haricindeki üniversitelerin tüm yükseköğretim birimlerinde, öğretim görevlisi kadrolarına başvurabilmek için, en az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı tekrar yönetmelikteki yerini aldı.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat