SON DAKİKA

Bingöl Neden IPARD Programında Yok?

Bu haber 17 Şubat 2020 - 6:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Bingöl Milletvekillerinin ilgilenmediği IPARD programına Bingöl’ün de dahil edilmesini sağlayacağını söyledi.

Geçtiğimiz Cuma günü Bingöl’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sektör temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, Bingöl’ün neden IPARD programında yer almadığını anlamadığını söyledi.

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Kırsal Kalkınma bileşeni olarak tanımlanıyor. 2007 yılında başlatılan program kapsamında, Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak illerinde tarım ve hayvancılık alanında yapılan projelerine destek veriyor.

Katıldığı bir toplantıda programı değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “IPARD programı kapsamında bugüne kadar toplam 14 bin 500 projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde, kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu” demişti.

BİNGÖL NEDEN PROJEDE YOK?

Bingöl Milletvekilleri her fırsatta Bingöl’ün kavşak noktasında olduğundan, ilin hayvancılık bölgesi olduğundan bahsediyor ancak bu alanda gelişmesi için yeterince çaba harcamıyor. Bingöl Milletvekilleri, Bingöl’ün de IPARD programına dahil edilmesi için yıllardır yapılan haberlere, çiftçilerin, besicilerin çağrılarına kulak tıkarken, Bakan Pakdemirli’nin ziyaretinde konu yeniden gündeme getirildi. Bingöl’de sektör temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Pakdemirli’nin, “Bingöl, neden IPARD kapsamında değil anlamıyorum. Notumu alıyorum. Bingöl’ün de IPARD programına alınmasını sağlayacağım” dediği öğrenildi.

Bingöl Milletvekillerinin yıllardır ‘Bingöl gerekli şartları taşımıyor’ diyerek kulak arkası ettiği IPARD programına, Bakan Pakdemirli tarafından Bingöl’ün de dahil edilmesi bekleniyor. 

IPARD PROGRAMI NEDİR?

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

IPARD desteğinin 2014-2020 dönemini içeren çok yıllı “Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte Avrupa Komisyonu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilecek destek programları uygulanacaktır.

Bingöl Kenthaber/Bingöl Net

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat