SON DAKİKA

“Lütfen Sesimizi Duyun Artık!”

Bu haber 12 Şubat 2020 - 16:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Çatma Köyü Muhtarı Vahit Toparlak; sürekli yolların kar ve tipi nedeniyle kapalı olduğunu dile getirerek, bir çok hastanın ilçeye gitmekte zorlandığını belirtti. Muhtar Toparlak, köydeki mevcut sağlık ocağına sağlık personeli gönderilmesini isteyerek “Lütfen sesimizi duyun artık” dedi.

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Çatma Köyü Muhtarı Vahit Toparlak, köyde sağlık ocağı yapılmasına rağmen tam bir yıldır sağlık personeli bulunmadığını söyledi. Çatma Köyü Muhtarı Toparlak, ekiplerin her zaman yolları açık tutmaya çalışmasına rağmen kış şartlarının sert geçmesi nedeniyle sürekli yolların kar ve tipi nedeniyle kapalı olduğunu dile getirerek sağlık personelinin sürekli köyde olması gerektiğini söyledi.

BİR YILDIR SAĞLIK PERSONELİ BULUNMUYOR

Muhtar Toparlak “Köyümüz ilçeye 20 km uzaklıkta ve tüm köylerin ortak noktası olduğu için yıllar önce köyümüze sağlık ocağı yapıldı. Fakat köyümüzde sağlık ocağı yapılmasına rağmen tam bir yıldır sağlık personeli bulunmuyor” dedi.

ATAMASI YAPILAN PERSONEL KÖYE GELMEDİ

Bir hastanın vücudunun yandığını ve her gün pansuman yapılması gerektiğini belirten Muhtar Toparlak, “Hastanın ailesi sağlık personeli olmadığı için kendi maddi imkânlarıyla bu sert kış aylarında her gün pansuman yaptırmaya gitmek zorunda kalıyor. Bunun dışında köyde her gün iğne yaptırmak zorunda olan bir çok hastamız ve yaşlılarımız var, sadece bir iğne için her gün bu çileyi çekip ilçeye gitmek zorunda kalıyorlar. Bunun maddi boyutu çok fazla maalesef. Vatandaş bu maddiyatı karşılayacak durumda değil. Buna rağmen hala köyümüzde bulunan sağlık ocağına bir yıldır sağlık personeli ataması yapılmadı. Ataması yapılan personelde hiç bir zaman köye gelmedi” şeklinde konuştu.

KAR VE TİPİ YOLLARI SÜREKLİ KAPATIYOR

Kış şartlarını çok çetin geçtiğini belirten Toparlak, “Her zaman ilçeye ulaşım sağlayamıyoruz. Kaymakamlığımız ve İl Özel İdaresi her zaman yolları açık tutmaya çalışmasına rağmen kış sert olduğu için ve köylerin çokluğundan dolayı her zaman yetişme imkânı bulamıyor. Halk kendi imkânlarıyla hasta vatandaşı İlçe hastanesine götürmeye çalışıyor. İl özel idare yolu açmasına rağmen tipi ve fırtınadan dolayı yol kapanıyor” dedi.

LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN ARTIK

Muhtar Toparlak son olarak şunları söyledi; “Halk her yıl kış aylarında bu tipi ve fırtınada hastasını ilçeye ulaştırmaya çalışıyor. Sağlık Bakanlığına defalarca sağlık personeli talebinde bulunmamıza rağmen herhangi bir cevap alamadık ve maalesef personel ataması yapılmadı. Bu durumdan dolayı Çatma Köyü ve tüm çevre köyler mağdur durumda. Lütfen sesimizi duyun artık.”

Bingölsürmanşet

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat