SON DAKİKA

Bingöl Cezaevi Hakkında Soru Önergesi Verildi

Bu haber 10 Şubat 2020 - 18:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl M Tipi Cezaevi’nde müdürün keyfi uygulamalar içinde olduğu ve mahkûmlara zorluklar yaşattığı iddiasını yeniden gündeme getiren Milletvekili Erdal Aydemir, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, yaşananlardan haberdar olunup olunmadığını sordu.

Geçtiğimiz haftalarda Bingöl M Tipi Cezaevi önünde mahkûm yakınları, cezaevi idaresi tarafından keyfi uygulamaların olduğunu iddia ederek kısa süreli bir protesto gerçekleştirmişti.

Yaşanan olaylar üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istemiyle yazılı soru önergesi sundu.

“RAPOR ALAN HASTA MAHKUMLARINA SIRF RAPOR ALDIKLARI İÇİN HÜCRE CEZASI VERİLMEKTE”

HDP’li Aydemir, verdiği önergede şu ifadelere yer verdi: “Bingöl Cezaevinde mahkûmların maruz kaldıkları baskı ve işkenceler neticesinde mahkûm yakınları tarafından cezaevi önünde bu uygulamalar protesto edilmişti. Türkiye’de neredeyse tüm cezaevlerinde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi kapasitenin çok üzerinde mahkûm bulundurulmasıdır. Bingöl Cezaevi kapasitesinin neredeyse beş katı fazlası mahkûm barındırmakta ve bunun yanında cezaevi müdürü mahkûmlara keyfi işkenceler uygulamaktadır. Sabah uyandırılan mahkûmlar akşam saatlerine kadar soğuk havada ayakta bekletilmekte, rapor alan hasta mahkûmlara sırf rapor aldıkları için hücre cezası verilmekte, mahkûm öğrencilerin eğitimleri konusunda zorluklar çıkarılmakta, dilek ve şikâyet durumunda ise daha farklı işkenceler uygulanmaktadır.”

Aydemir, önergesindeki soruları ise şöyle sıraladı;

Cezaevi müdürü ve çalışanlar hakkında soruşturma yapılacak mı?

Mahkûmların, hiçbir sebep yokken gardiyanlar tarafından öldüresiye dövülüp, açıktan kapalıya alınmalarındaki gerekçeler nelerdir?

Cezaevi müdürünün, cezaevinde çiftlik kurduğu, mahkûmlara ve çalışanlara ağır hakaretlerde bulunduğu bilgisine sahip misiniz?

Mahkûm öğrencilerin eğitimi konusunda çıkarılan zorlukların amacı nedir?

Mahkûmların mağduriyetleri giderilip, talepleri karşılanacak mı?

Bingölonline

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat