SON DAKİKA

Aydemir’den Deprem İçin Soru Önergesi

Bu haber 07 Şubat 2020 - 15:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ‘Deprem Soru Önergesi’ verdi. Aydemir, Olası bir depreme karşı özellikle yapılar hakkında bir çalışma yapılmış mıdır? Depreme dayanıklı olmayan konutlar tespit edilmiş midir? sorularını sordu.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Elazığ’da yaşanan 6,8’lik depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ‘Deprem Soru Önergesi’ sundu. Önergede 2003 Bingöl depreminin acı bilançosunu paylaşan Aydemir önergede şu ifadelere yer verdi:

‘‘1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl ili ve çevresinde meydana gelen depremde 176 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 521 vatandaşımızda yaralanmıştı. Kamu binaları dahil olmak üzere 570 konut tamamen yıkılmış, 6000 konut ağır hasarlı olarak rapor edilmişti. Depremde Bingöl ili Çeltik Suyu Yatılı Bölge Okulu tamamen yıkılmış ve 84 çocuğumuz hayatını kaybetmişti.

Uzmanlar, Sivrice Gölü’nün bulunduğu yerlerde belirli stres atıldığını fakat bu fayın özelliği gereği Bingöl-Karlıova’dan Palu’ya doğru stres oluşumu artmış durumda olduğunu, tıpkı 1999 Gölcük depremi gibi düşünürsek, Gölcük depremi hem Marmara hem de Düzce’ye bir stres yükledi ve akabinde Düzce depremi yaşandığını, Sivrice Gölü’nde atılan stresin, Sivrice’den, Bingöl-Karlıova, Palu, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’a doğru yöneldiği, bunun da olası bir deprem riski ile karşı karşıya kalındığını dile getirmekte”

Aydemir verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

Olası bir depreme karşı özellikle yapılar hakkında bir çalışma yapılmış mıdır?

Depreme dayanıklı olmayan konutlar tespit edilmiş midir? Edildi ise önlemler alınmış mıdır?

Deprem toplanma alanları ve olası durumlarda çadır kurma alanları mevcut mudur?

Deprem sonrası için gerekli olan çadır, battaniye, ısıtıcı, gıda gibi temel ihtiyaçlar konusunda yeterli stoklar bulunuyor mu?’’

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat