SON DAKİKA

Bingöl Konuşur, Tunceli Yapar!

Bu haber 02 Şubat 2020 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tunceli’de 220 metrede 42 derece sıcaklığında ve saniyede 80 litre akan termal sıcak su kaynağı bulundu. Tunceli Valisi Tuncay Sonel, “Bu termal sıcak su ile beraber burada beş yıldızlı termal oteller kurulacak, seracılık yapılacak, kesme güller yetiştirilecek, istihdam başta olmak üzere yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır” dedi. Tunceli Valisinin bu açıklaması akıllara Bingöl’de ki termal turizm vaadlerini getirdi.

Tunceli  Valiliği ile Maden Teknik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol gereği yapılan jeotermal su sondaj çalışmaları sonucunda,  220 metre derinlikte, saniyede 80 litre akan ve doğal sıcaklığı 42 derece olan termal sıcak su kaynağı bulundu.

Tunceli – Merkez  Dinar Deresi mevkiinde  bulunan termal sıcak  su yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Sağlık, turizm ve tarım  amaçlı yapılması planlanan tesislerin,  Tunceli’de istihdamın da artmasına  önemli katkısı olacak.

TUNCELİ TERMAL TURİZM MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

Şehir Merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Jaotermal sıcak su kaynağının müjdesini veren Tunceli Valisi  Tuncay Sonel yaptığı açıklamada: “Birkaç yıl öncesine kadar terörle anılan Tunceli; başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, İçişleri Bakanımızın destekleri ve Kahraman Güvenlik Güçlerimizin teröristle mücadelede başarılı operasyonlarıyla huzur şehri haline geldi. Şehir merkezine 3 km. uzaklıkta Dinar Deresi mevkiinde İl Özel İdaresine tescilli bulunan yerde bir sıcak su kaynağımız vardı. Önceki yıllarda terör örgütlerinin eylem yaptığı bu yerde, Tunceli huzur şehri olunca MTA Genel Müdürlüğümüzün destekleri ile İl Özel İdaremize ait bu alanda mühendis ve işçilerimizin çalışmaları ile 220 metrede şu an 42 derece sıcaklığında ve saniyede 80 litre akan termal sıcak su kaynağı bulunmuştur. Termal sıcak su hem Tuncelimize hem Memleketimize hayırlı olsun. İnşallah bu termal sıcak su ile beraber burada beş yıldızlı termal oteller kurulacak, seracılık yapılacak, kesme güller yetiştirilecek, istihdam başta olmak üzere yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Ayrıca termal suyumuz artezyenik cazibeyle geliyor. Bu da inşallah yapacağımız tesislerin maliyetini düşürecek” açıklamalarında bulundu.

BİNGÖL 2012 YILINDAN BERİ KONUŞUYOR!

Bölgede termal su denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Bingöl’de termal turizme yönelik önemli yatırımlar yapılmazken, daha önce çeşitli vesilelerle gündeme gelen termal su yatırımlarına dair vaadlerin de gerçekleşmediği görülüyor.

2016 yılında Ilıcalar’da ki jeotermal çalışmaalrını yerinde inceleyen dönemin Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger burada yaptığı konuşmada, bölgede bulunan jeotermal kaynakların Türkiye’de ender bulunan kalitede olduğunu belirterek: “Aqua Park, 2012 yılında başlayan bir süreç. 2012 yılında MTA tarafından 2000 hektarlık alanda iki adet jeotermal kaynak olabileceği tespit edildi. Onlardan birisi burasıdır. Burada sondaj vuruldu, 2014 yılında saniyede 20 litre debisi olan 51 santigrat derecede bir su kaynağı bulundu. 1 aya kadar çevre düzenlemesi yapılacak. Yarın itibariyle de ikinci sondajın ihalesine çıkıyoruz. Yaklaşık on civarında talip olan kişi var.Tahlil sonuçlarına göre buradan çıkan su, Türkiye’de ender bulunan sulardan biri. İkinci kaynaktan da daha kaliteli bir su çıkabilir. İsale hattını ona göre yapacağız. İkinci kaynaktan çıkan su daha iyi ve kaliteliyse onu ihale edeceğiz. Bu tip yerlerde yedekli çalışılması uygun olan kaynak olarak değerlendiriliyor. Termal turizm yapıldığı zaman su kesintisi olmaması lazımdır. Elimizdeki kaynak, 3 bin kapasiteli olacak şekildedir. Yani 300 yataklı 10 tane oteli idare edecek kadar potansiyeli var. İkinci kaynaktan ne kadar çıkacağına bakacağızBuradan çıkacak kaynaklar Bingöl’e ve termal tesislere yetecek. Çevresini de kalkındıracak kadar ciddi bir kaynak olduğu anlaşılıyor. Stratejik hedef olarak termal tesisle entegre olmuş bir hayvancılık planlıyoruz. Kent Park dediğimiz yerde termal oteller, AVM’ler, yerel ürünler çarşısı olacak. Yerel ürünlerin satıldığı bir sokak olacak. Orada Aqua park, yapay göller olacak. O projeyi hayata geçireceğiz inşallah. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinin kavşak noktalarından birisi orasıdır. Bu sene inşallah 15 Kilometre termal suyun götürülmesi işini gerçekleştireceğiz. Çünkü termal suyun ısı kaybetmeden götürülmesi teknik bir iştir. Onunla ilgili arkadaşlarımız çalışıyor. Suyu aşağıya indirdiğimiz takdirde, çalışmalar hızlanacak. Bu sene hedefimiz suyu aşağıya indirmek” şeklinde konuşmuştu.

Aradan geçen 4 yıllık süre zarfında herhangi bir gelişme yaşanmazken, yanı başımızda bulunan Tunceli’nin termal su konusunda atmaya hazırlandığı adımlar Bingöl’de ki durumu yeniden hafızalarda tazelemiş oldu.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat