SON DAKİKA

Varol’dan Sitem Dolu Açıklamalar

Bu haber 31 Ocak 2020 - 6:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zazaca üzerine çalışmalar yapan akademisyen ve araştırmacı Murat Varol son zamanlarda branş değiştiren Zazaca öğretmenlerine sitem etti. Varol, “Sadece Bingöl’de 4 tane Zazaca öğretmeni alan değiştirip, Zazaca öğretmenliğinden çıktı. Bu her şeyden önce Zazaca’ya karşı bir vicdan meselesi, kişinin dili ile arasındaki bağı da bize gösteriyor. Bunu kabul edilemez bir durum olarak görüyorum. Yazık çok yazık” dedi.

Yaşananlarla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulunan Varol unları söyledi: “Zazaca öğretmeni olup, branş/alan değişikliği ile ilgili uzun zamandır içimizi acıtan bir konu var. Bazı Zazaca öğretmenleri, Zazaca öğretmenliğinden çıkıp, başka branşlarda öğretmenliğe devam ediyorlar. İçimizi acıtan bu konu ile ilgili bir şeyler yazayım.

2012 yılında seçmeli Zazaca dersi başladığında, bu öğretmenlik alanında lisans mezunu yoktu. Millî Eğitim Bakanlığı da bir ara formül olarak; Türkçe, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı vs. lisans mezunları için bir yıllık tezsiz Zazaca yüksek lisans programları açtı.

Bu programlarda bir yıllık Zazaca eğitim görenler, Zazaca öğretmeni olarak atanıyordu. İlk yıllardaki Zazaca öğretmeni atamalarının tamamı, bu bir yıllık tezsiz programlardan mezun olanlardan yapıldı. Bu 2016-17 yılına kadar devam etti. Yani ilk yıllar böyle yapıldı.

2016 yılında Munzur Üniversitesi, 2017 yılında Bingöl Üniversitesi, Zaza Dili ve Edebiyatı lisans mezunu vermeye başladı. Millî Eğitim Bakanlığı da, Zazaca öğretmeni alım şartlarını değiştirdi, Zazaca lisans mezunu olanlar öncelikli olarak Zazaca öğretmeni olmaya başladılar.

Son dönemlerde içimizi yakan, bizi üzen bir durum yaşanıyor. İlk dönemlerde bir yıl tezsiz okuyup Zazaca öğretmeni olanlar, branş değiştirmeye başladılar. Yani okudukları lisans bölümü ne ise o alandaki öğretmenliğe geçiyorlar ve Zazaca öğretmenliğinden çıkıyorlar.

Elbette bu bakanlığın onlara verdiği bir hak ve onların da tercihi ile oluyor. Ancak biz yıllardır daha fazla Zazaca öğretmeni atansın diye uğraşırken ve Zazaca’nın da durumu ortada iken böyle branş değişikliklerinin olması oldukça üzücü bir durum.

Sadece Bingöl’de 4 tane Zazaca öğretmeni alan değiştirip, Zazaca öğretmenliğinden çıktı. Bu her şeyden önce Zazaca’ya karşı bir vicdan meselesi, kişinin dili ile arasındaki bağı da bize gösteriyor. Bunu kabul edilemez bir durum olarak görüyorum. Yazık çok yazık.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat