SON DAKİKA

“İBB’den Zazaca Kursu Açmasını da İstiyoruz”

Bu haber 28 Ocak 2020 - 10:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İSMEK’te açılan Kürtçe kurslarına başvuru sayısı 700’ü aştı. İBB, iki eğitmen yetersiz olacağı için önümüzdeki dönemde yeni kadro açacağını duyurdu. Hakkı Savunanlar Platformu Başkanı İlyas Buzgan; “Kürtçe kurslar söz verildiği gibi açıldı ancak Zazaca kurslar açılmadı. Biz bunu bir eksiklik olarak değerlendiriyoruz. İstanbul’da yüz binlerce Zaza yaşıyor” dedi.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSMEK’te  Kürtçe kurs açılmasının mimarlarından olan Hakkı Savunanlar Platformu Başkanı İlyas Buzgan, Zazaca kurs açılması yönünde de beklentileri olduğunu söyledi. İlyas Buzgan, İBB’ye alınan iki eğitmenin yoğun talebe yetişemeyeceğini ve eğitmen sayısının artırılması gerektiğini de söyledi. İBB’den yapılan açıklamada da Kürtçe kurslara yoğun katılım olduğu belirtilerek önümüzdeki dönemde yeni eğitmenlerin alınacağına vurgu yapıldı.

Hakkı Savunanlar Platformu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart’taki yerel seçimler öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’nin kazanması halinde Kürtçeye yönelik nelerin yapılabileceği üzerine bir dizi toplantı gerçekleştirmişti. Hakkı Savunanlar Platformu Başkanı İlyas Buzgan süreci şöyle anlattı:

“Biz sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile ilk toplantımızı 11 Ocak 2019 tarihinde yapmıştık. O toplantıda İSMEK’te 16 dilde kurs verildiğini ancak zazaca ve kurmanci derslerinin verilmediğini belirterek bu talebimizi dile getirmiştik. İBB’ye bağlı olarak faaliyet gösteren Kültür A.Ş’nin klasik Kürt dili eserlerini Türkçeye çevirmelerini ve bu eserlerin derneklere ve vakıflara dağıtılmasının uygun olacağını aynı hizmetin Kültür Bakanlığı tarafından verildiğini bunun bir sakıncası olmadığını kendilerine iletmiştik. İlk toplantılarda bu iki talebi dile getirmiştik. Onlar ise belediyenin CHP tarafından kazanılması ve talep oluşması halinde Kürtçe kurs açma hizmetini pekala vereceklerini söylemişlerdi. CHP seçimi kazandıktan sonra biz de Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu, Zaza Dili ve Edebiyatı mezunu 25 kişilik bir grup ile sayın Kılıçdaroğlu ile yeniden görüştük. Hukukçular, gazeteciler ve kamuoyunun yakından tanıdığı aydınlar vardı. O toplantıda İSMEK’te Kürtçe kurslarının açılması yönünde talepler yenilendi. Genel Başkan bu talebi yerine getireceklerini söyledi. Toplantıdan bir süre sonra biz tekrar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir toplantı yaptık. O toplantıda da aynı taleplerimizi dile getirdik. İmamoğlu o toplantıda bu kursları açacağını hem bize hem kamuoyuna deklare etti.”

‘ZAZACA KURSLARIN BİR AN ÖNCE AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ’

Bu sürecin ardından Kürtçe kurslar 13 Ocak’ta açıldı. İlyas Buzgan Kürtçe kurslar ile ilgili şunları söyledi: “Kürtçe kurslar açıldı ancak Zazaca kurslar açılmadı. Biz bunu bir eksiklik olarak değerlendiriyoruz. Zazaca kursların biran önce açılmasını talep ediyoruz. Çünkü İstanbul’da yüz binlerce Zaza yaşıyor. Dolayısıyla onların da kendi dillerini öğrenmesi kadar doğal ve hakkaniyete uygun bir davranış yok. Büyükşehir belediyesinden bunu bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde bu kurs sayılarının arttırılmasını talep ediyoruz. Bunun dışında tabii biz daha önce yaptığımız toplantılarda Kürtçe tiyatro, kreş ve yaşlı bakım hizmetlerinde Kürtçe bilen personel hizmetlerinin istihdam edilmesi uygun olacaktır. Bunun dışında İBB, yaşlı bakım ve engellilere yönelik rehabilitasyon hizmetlerinin verdiğini biliyoruz. Bu hizmetleri alan yaşlı ve engelli var. Türkçe bilmeyen bir çok yaşlı ve engelli Kürt olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla verilecek bu hizmetlerde de profesyonel düzeyde Kürtçe bilen insanların istihdam edilmesini istiyoruz. Bu yönde zaten taleplerimiz olmuştu onlar da bu talepleri yerine getireceklerini söylemişlerdi. CHP’nin yeni politikaları demokrasiye ve adalete duyarlı bir politika olduğunu söyleyebilirim. Bu kapsamda bu hizmetleri vereceklerini umuyorum.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat