SON DAKİKA

‘Deprem Vergisi’ Yeniden Gündemde!

Bu haber 25 Ocak 2020 - 11:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Van depreminden sonra dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in deprem vergilerinin ne yapıldığı sorusuna verdiği yanıt acı gerçeği ortaya koymuştu. Elazığ depreminden sonra deprem vergisi yeniden gündemde.

Milli Gazete’de yer alan habere göre, 23 Ekim 2011 tarihinde Van’ın Tabanlı Köyü’nde 6,7 büyüklüğünde meydana gelen depremde 604 vatandaş hayatını kaybetmiş, 4 binden fazla kişi yaralanmıştı. Aynı zamanda sarsıntıda 2262 enkaz oluşmuştu. Van Depreminden sonra kamuoyunun gündemine deprem vergileri yeniden gündeme geldi. 2003 yılında AKP iktidarıyla birlikte sürekli hale getirilen deprem vergisinin nereye harcandığı sorusuna dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yanıt vermişti.

ACI GERÇEK BAKANIN DİLİNDEN DÖKÜLDÜ

Mehmet Şimşek’in yanıtı ise acı gerçekleri ortaya koyuyor. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de binaların olası bir depreme karşı sağlamlaştırılması gerekirken alınan vergilerin farklı kanallara harcandığı bakanın dilinden dökülüyor. 

74 MİLYONUN İHTİYACI İÇİN HARCANDI 

Tütün ve sigara kaçakçılığı ile mücadele eylem planını açıkladığı basın toplantısında konuşan Şimşek’e bir basın mensubu 1999 depreminden sonra çıkarılan vergiler neticesinde yaklaşık 46 ila 48 milyar liralık gelir elde edildiği ve bu vergilerin nereye harcandığı sordu. Şimşek, toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldığını söylemişti. Aynı zamanda Şimşek, sadece sağlık harcamalarına 1 yıl için 44 milyar lira aktarıldığına vurgu yapmıştı.

SOSYAL MEDYA İKİYE BÖLÜNDÜ

Öte yandan deprem vergisine ilişkin sosyal medyada iki görüşün dile getirildiği görüldü. Bir görüşe sahip olanlar siyasi iktidarın toplanan vergileri nereye harcadığını sorgularken, diğer görüşe sahip olanlar ise devletin depreme anında müdahale ettiğini deprem vergisini tartışmaya açanların art niyetli olduğu görüşünü savunuyor.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat