SON DAKİKA

Bingöl’de Zazaca Kurslar Başlıyor

Bu haber 19 Ocak 2020 - 12:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bingöl Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Zazaca Okuma-Yazma kursları açılıyor. Kurslar için başvurular alınmaya başlandı.

Bingöl Merkez Halk Eğitim Merkezi sitesinde yer alan açıklamada, kurum bünyesinde Zazaca Okuma-Yazma kurslarının açılacağı belirtildi.

Açıklamada, Zazaca Okuma-Yazma kurslarına katılmak isteyenlerin bizzat kuruma gelerek veya kurumun Online Kurs başvuru sitesi (http://bingolhem.gov.tr/) üzerinden müracaatta bulunabileceği duyuruldu.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Bingöl Üniversitesi’nden akademisyen-yazar Murat Varol, Zazaca ve Türkçe çağrıda bulunarak, “Bingöl Halk Eğitim Merkezi, Zazaca okuma-yazma kursları açıyor. Dilini öğrenmeye, okuyup-yazmaya hazır mısın? Başvurular alınmaya başlandı. Geç kalmayın” dedi.

Daha önce Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenleri ve Bingöl Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturulan bir komisyon, Zazaki 5-8’inci sınıf ders kitaplarını hazırlamış ve bu kitapların da tamamı onaylanmıştı.

RudawNet