SON DAKİKA

Bingöl’ün Kulağı Bakan Kurum’da

Bu haber 22 Ekim 2019 - 14:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında üç yıl önce evleri yıkılan hak sahipleri, projenin akıbeti ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un vereceği haberi bekliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yarın Bingöl’e gelecek. Saat 11.00’da Bingöl Valiliğini ziyaret ederek il değerlendirme toplantısına katılacak olan Bakan Kurum, saat 13.15’te basın açıklaması yapacak. Bakan Kurum, Bingöl Belediye Başkanlığı ve AK Parti İl Başkanlığını da ziyaretinin ardından Bingöl’den ayrılacak.

HAK SAHİPLERİ MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYOR

Bingöl Belediyesi tarafından Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında 151 dönümlük alanda vatandaşların evleri, ‘yeni konutlar yapılacak’ denilerek 2017 yılında yıkıldı. Vatandaşlara verdiği sözü yerine getirmeyen Bingöl Belediyesi, belirlenen tarihlerde konut yapımlarına başlamadı. Kentsel dönüşüm projesinin akıbeti belirsizliğini korurken, bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bingöl’e geliyor olması hak sahiplerini umutlandırdı.

2018 YILINDA TEMEL ATILDI

Konutların yıkıldığı bölgede 15 Ekim 2018 tarihinde yeni konutların yapılması için temel atma töreni düzenlendi. 2019 yılının inşaat sezonu ile birlikte konutların yükselmesi beklenirken, bir süre sonra çalışmalar durduruldu.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanı seçilen Erdal Arıkan, belediyenin bu projeyi yapmak için yeterli kaynağa sahip olmadığı belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundu.

ARIKAN: ‘DETAYLARI YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Belediye Başkanı Erdal Arıkan, projenin son durumu ile ilgili 25 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, “kentsel dönüşüm projemizdeki sorunları çözmek ve hak sahiplerinin mağduriyetlerin gidermek için önemli mesafe aldık. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyinde gerekse güçlü firmalar düzeyinde önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Bunlara ilişkin detayları yakın zamanda açıklayacağız, hak sahiplerimiz müsterih olsun projeyi hayata geçirme noktasında tüm enerjimizi harcıyoruz” açıklaması yaptı.

Arıkan’ın ‘detayları yakın zamanda açıklayacağız’ dediği proje ile ilgili son detayların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanması bekleniyor.

KİRALAR EKSİK YATIRILIYOR

Kültür Mahallesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıkıldığı için kiracı konumuna düşen hak sahiplerine 3 ayda bir kira ödemeleri yapılıyor. Son 3 aylık kiraların eylül ayında yatırılması gerekiyordu ancak hak sahiplerine kiraları hala yatırılmadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yıl kira ücretlerinde güncellemeler yapılıyor. Bingöl için hak sahiplerine ödenmesi gereken kira bedeli, 2017 yılında 535 TL, 2018 yılında 595 TL, 2019 yılında da 715 TL olarak belirlendi. Ancak Bingöl’de hem 2018 yılında hem de 2019 yılında kiralar eksik yatırıldı. Kira ödemeleri, 2017 yılı fiyatlarına göre hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldı. Hak sahipleri, kira ücretleri konusunda da Bakan Kurum’un bir düzenleme yapmasını ve sürenin uzatılmasını bekliyor.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat