SON DAKİKA

Alıç Tezgahlarda Yerini Aldı

Bu haber 14 Ekim 2019 - 14:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eylül – Ekim aylarında yetişen ve Sez olarak bilinen Alıç meyvesi, Bingöl’de tezgahlarda yerini aldı. Birçok yönden sağlığa olumlu etkileri olan alıç doğal bir antioksidan olduğu için, hücre zarını ve DNA’nın yapısını yeniler.

Biz yaz bitti diye üzüledururken doğa, her zaman olduğu gibi tüm güzelliğiyle bize bir şeyler anlatmaya, sonbaharın değerini göstermeye çalışıyor aslında. Bingöl genelinde yetişen Halk arasında ise Sez olarak bilinen Alıç meyvesi, Bingöl’de tezgahlarda yerini aldı. Alıç, meyve şeklinde doğrudan tüketilebileceği gibi kurutulmuş haliyle çay yapılarak tüketilebiliyor. Aynı zamanda kurutulmuş yapraklarıyla da çay yapılabilen alıç, bitkisel ilaçların yapımında da sıklıkla kullanılıyor. Alıcı, reçel ve marmelat haline getirilerek tüm yıl sofralarından eksik etmeyenlerin sayısı da hiç az değil.

ALICIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Birçok yönden sağlığa olumlu etkileri olan alıç doğal bir antioksidan olduğu için, serbest radikaller ile mücadele eder, hücre zarını yeniler, DNA’nın yapısını yeniler. Alıç, kalp hastalıklarına karşı mücadele eder, arter sağlığını korur, yüksek tansiyonu ve kandaki kolestrolü kontrol altına alır. Solunum ve dolaşım sistemini korur, ciltte oluşan yanık, çıban, iltihap ve yaraları tedavi eder. Kanser riskini azaltan alıç, kan damarlarını onarır ve kanın akışını düzenler. Göğüs ağrılarını dindiren alıç, bağışıklık sistemini güçlendirir, korku, endişe ve stres ile mücadele eder, insomnia ile mücadele eder, sindirim sistemini korur, enerji sağlar ve karaciğer sağlığını korur. Alıç, iyi bir kalori yakıcıdır ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olur. Sıcak basmalarını dindiren alıç, iyi bir antioksidan kaynağıdır ve enfeksiyonların, özellikle bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

BUNU DA ÖĞRENMEDEN OLMAZ Alıç bitkisinin düzenli kullanımından doğacak kesin bir zarar söz konusu olmazken kalp ve damar rahatsızlığı olanların alıç tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Çünkü faydalarında da saydığımız gibi alıç, kalp üzerinde çok etkili bir bitki. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadığı sürece kalbiyle ilgili sıkıntılı olanların dikkatli olmasında fayda var. Aynı şekilde hamilelik döneminde olan kadınların da tüketmeden önce mutlaka doktorlarına başvurması gerekiyor.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat