SON DAKİKA

Bingöl Barosu’ndan Savaşı Durdurun Çağrısı

Bu haber 11 Ekim 2019 - 12:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı askeri harekatla ilgili Doğu ve Güneydoğu’daki illerde bulunan 9 Baro ‘savaşın durdurulması’ çağrısı yaptı.

François Fenelon’un “Tüm savaşlar iç savaştır, Çünkü tüm insanlar kardeştir” sözleri ile başlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Savaş-barış tercihinde, bir kez daha savaş isteyenler galip geldi. Galip gelenler; savaşın bütün insani, vicdani, ahlaki ve hukuki sorumluluğunu da üstlenecekler.  Savaşın tarafı olmayan sivillerin, kadınların, çocukların ölümünden; doğanın geri dönülemeyecek bir şekilde zarar görmesinden;  en önemlisi de halkların bir arada yaşama iradesinin ortadan kaldırılmasından onlar sorumlu olacaklar.

Türklerin ve Kürtlerin en zor dönemlerde yan yana durduğunu gösteren tarihsel belleğin yerine, günlük ve dönemsel politik çıkarlar uğruna şiddet ve savaş ikame edilmiştir. Bu politik manevra Türkiye’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik alanda yaşadığı krizleri daha da derinleştirmekten öteye geçmeyecek, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Türkiye’nin tüm dünyayı karşısına alarak gerçekleştirdiği bu savaştan askeri olarak galip gelmesi mümkündür, ama unutulmamalıdır ki “savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir”. Kazananı olamayacağına inandığımız bu savaşın kaybedeni, başta Türk ve Kürt halkları olmak üzere tüm Ortadoğu halkları olacaktır.

“Savaşta verilen ilk kayıp, gerçektir” sözünde olduğu gibi başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet yetkililerini ve muhalefet partilerini gerçeğe, yani barışa davet ediyor, savaşın derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”

Açıklamaya Bingöl Barosu’nun yanısıra Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Van, Şırnak, Adıyaman, Muş ve Tunceli baroları katıldı.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat