SON DAKİKA

Bingöl’de Berberden Örnek Davranış

Bu haber 08 Ekim 2019 - 13:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Merkez Yenişehir mahallesinde  hizmet veren berber Abdullah Alkaşı, engelli olan vatandaşları ücretsiz tıraş ediyor.

Yenişehir Mahallesi Fayık Ertuğrul Caddesinde faaliyet gösteren Abdullah Alkaşı, “Her insanın karşısında bir engel vardır. Onlar için ne yapsak azdır” dedi.

Henüz ilkokul yıllarında iken çırak olarak başladığı mesleğinde ustalaştıktan sonra kendi erkek kuaför salonunu açtı. Alkaşı, mesleğinde 25 yılı geride bıraktı. Her insanın karşısında bir engel var olduğunu söyleyen Alkaşı, Bingöl’de bu davranışa diğer meslektaşlarınında duyarlı davranmasını  istediğini söyleyen Alkaşı, ister evinde, isterse kuaför salonuna gelerek tıraş olmak isteyen tüm engelli vatandaşlara bedava tıraş etmeye hazır olduğunu ifade etti. Yaptığı örnek davranış hakkında bilgi veren Abdullah Alkaşı,”Yaklaşık 25 yıldır bu mesleği sürdürmekteyim, çırak olduğum dönemlerde cumartesi ve pazar günleri evlere gidip bedensel engelli ve hasta olan vatandaşlarımızı tıraş ediyordum, kendi iş yerimi açtıktan sonra eleman sıkıntısından dolayı evlere gidemediğimden kendi iş yerimde tıraş etmeye başladım. Amacımız engelli olan vatandaşlarımızı normal vatandaş gibi topluma kazandırmaktır. Ben isterim ki her zaman gelip tıraş olup gitsinler. Bazen günde 15-20 kişinin geldiği oluyor. Normal rutin müşterilerimizi nasıl tıraş ediyorsak, onlara da aynı özeni gösteriyoruz. Ben onlarla gurur duyuyorum, onları tıraş etmek her insana nasip olmuyor. Onlarda bizden biri olduğu için onları arka planda görmememiz lazım, normal müşteriyi nasıl tıraş ediyorsam, onlarında aynı ve her gün tıraş etmek isterim. Ben nasıl engelli arkadaşımızı tıraş ediyorsam, diğer berber arkadaşlarımızın da aynı özeni göstermesini isterim. Özürlü veya bedensel engelidir, diye bakmamak lazım, bunları herkesin yapması gerekiyor” dedi.

ENGELLİLERE KARŞI DAHA DUYARLI YAKLAŞALIM

İlkokul öğretmeni Fuat Çapın ,”Esnaf ve vatandaşlar tarafından bizim bunları topluma kazandırmamız gerekmektedir.” dedi.

Engelli olmak belki Allah vergisi olarak bir eksiklik bir noksanlık olabilir ama bizim bunları topluma kazandırmamız gerekmektedir. Yalnız biz toplum olarak, bunların üzerine fazla gitmeden onlara verilmesi gereken değeri verdiğimiz taktirde kesinlikle bunlarında normal bir vatandaş olarak ta görebiliriz. Berber arkadaşımız duyarlı bir girişimde bulunup engellileri ücretsiz tıraş edip normal bir müşteri gibi karşılaması, ağırlaması,kullandığı malzeme olsun, oturtuğu sandalyesi olsun, taktir edilmesi gereken ve bütün esnaflar tarafından da örnek alınması gereken bir davranıştır. Sadece berber değil yeri geldiğinde çay ocağı ve lokanta olsun normal bir müşteri gibi ağırlanıp ücretsiz bir şekilde bu hizmetlerin verilmesi gerekir. Engellileri topluma kazandırmak için her vatandaşın yardım etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat