SON DAKİKA

Yerli Tohum Üretiyorlar

Bu haber 21 Mayıs 2019 - 19:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avusturalya Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve BİNÇEVDER tarafından yürütülen Yeryüzü ile yeniden iletişim projesi kapsamında eğitim tohum üretimi ve geri dönüşlü anlaşmalar ile yerli tohumlar ve yetenekler artarak devam ediyor.

Bingöl Hürriyet Koleji, Fen lisesi, Kazım Karabekir ilköğretim, Güner Orbay Orta öğretim, Murat İlköğretim öğrencileri tarafından eğitim ve uygulama yapan öğrenciler Derneğimiz tarafından Guldar Alzan, Haziran, Çiriş, Miyalan, Miri, Çavuşlar, Soğukçeşme bölgelerinden toplanan yerli tohumlar, Öğrenciler ve aileler tarafından ekimi yapılarak ştil elde edildi.

Proje kapsamında proje sahasında ekimi devam eden çalışma ile Guldar ve Kertew köylerinde kadimden beri Çiftçilik yapan çiftçiler ile tarla çalışmaları da başlatıldı.

Proje ile Çiftçiler erken ştil ile köylerde ekim yaparak tohum üretecekler. Bu anlaşma gereği ştil karşılığında tekrar tohum takası ile yapılacak faaliyet ile yerli tohumun çoğaltılması ve geliştirilmesi sağlanacaktır.

Proje kapsamında Konuşan Cuma Karaarslan44; “Guldar, Kertew, Miyalan, Çavuşlar, Çiriş, Miri ve bölgeden Ziraat Odası Başkanlığı ile birlikte  elde ettiğimiz tohumları ekerek eğitim amacı nı gerçekleştirdik. Şimdi ise bu tohumları yetiştiren gençlerimiz ve öğrencilerimiz kırsal alan köylüleri ile anlaşmalı tohum geri ödemeli çiftçilik sağlayarak elde edilen uygulama sonuçlarını yaygınlaştırmış olacaktır. Amacımız bu kapsamda tohum üretimi takası ve yerli tohumun tüm kırsal kentsel alanda kolay bulunabilirliğine katkı sunmak  ve bu kapsamda bu değerlerimizi sertifikalandırmak olacaktır. Tohumun babası Hacı Yaşar Hansu ile guldar ortamında ve Sayın Faruk Beki ile Kertew ortamında  ekime devem ediyoruz. Kertew, Guldar Haziran,,Alzan dan temin edilen tohumlar  öğrenciler  tarafından ekilerek çoğaltıldı. Çoğaltılan fideler kadim çiftçilerimiz ile emin ellerde ve toprakta çoğalmaya devam edecektir. Avusturalya Büyükelçiliği desteği ile devam eden projemiz ile umut ve tohum oluyoruz” dedi.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat