SON DAKİKA

Bingöl Barosundan Sert Açıklama

Bu haber 21 Mayıs 2019 - 19:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır Barosuna kayıtlı Avukat Müzeyyen Boylu geçtiğimiz günlerde Doktor olan eşi tarafından sokak ortasında 14 defa kurşunla vurularak öldürülmüştü. Bingöl Barosu Kadın Hakları ve Çocuk Komisyonu, Bingöl Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla olayı kınadı.

Bingöl Barosu Kadın Hakları ve Çocuk Komisyonu Başkanı Av. Nuran Aydın tarafından okunan açıklamada; “Bingöl ilinde kadına karşı şiddet ve çocuklara karşı cinsel istismar suçlarında yaşanan artış tahammül sınırlarını aşmıştır” ifadelerine yer verildi.

İşte yapılan açıklama metni:

“Meslektaşımız Av. Müzeyyen BOYLU’ nun öldürülmesi “KADIN CİNAYETİ” dir.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür.

Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “KADIN” olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur.

Bu cinayet bize “KRAL ÇIPLAKTIR” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı,önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.

Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir.

Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz.

Meslektaşımız Av. Müzeyyen BOYLU’ nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

TÜBAKKOM olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.Bingöl ilinde kadına karşı şiddet ve çocuklara karşı cinsel istismar suçlarında yaşanan artış tahammül sınırlarını aşmıştır. Bu vesile ile örgütlü olarak, din kurallarına iftira atarak kız çocuklarının spor yapma hakkına hadsizce saldıran ve kadın ve çocukları hedef göstererek kadın özgürlüğünü kısıtlayabileceğini zanneden kesimlere karşı da her türlü önlem alınması ve kimliklerinin tespiti ile yasal kurumlarla birlikte önlerinin alınması için çalışmalarımız süreklilikle devam edecektir.

Bu açıklamamız, uyarılarımızın bir gözdağı olarak almaları ve eylemlerine dikkat etmeleri konusunda açık bir ihtardır.

Ayrıca Bingöl Barosu olarak, çaresiz ve yalnız hisseden tüm kadın ve çocukların tarafımıza ulaşmasını, kendilerine her şekilde ücretsiz olarak hukuki destek sunacağımızı ve bunu mahremiyetlerini koruyarak yapacağımızın sözünü veriyoruz.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat