SON DAKİKA

Kadın Emek Çarşısının Açılışı Yeniden Yapıldı

Bu haber 03 Mayıs 2019 - 6:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlk olarak 2017 yılında resmi olarak açılışı yapılan Bingöl Kadın Emek Çarşısının yaklaşık 2 yıl aradan sonra yeniden resmi açılışı yapıldı.

2017 yılında Yenişehir Mahallesinde vatandaşların hizmetine sunulan ‘Kadın Emek Çarşısı için yeni bir açılış programı yapıldı. Açılışa
Vali Kadir Ekinci’nin eşi Tuba Ekinci de katıldı.

2017 yılında ki açılış ile ilgili haber için tıklayınız

Vali Kadir Ekinci eşi Tuba Ekinci ile birlikte Yenişehir Mahallesinde vatandaşların hizmetine sunulan ‘Kadın Emek Çarşısı’nın açılış programına katıldı. El emeği ürünlerini pazarlamak isteyen kadınlara tahsis edilen ve kadın girişimciliğine önemli bir katma değer sağlaması beklenen ‘Kadın Emek Çarşısı’nın açılış törenine Vali Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Erdal Arıkan, FKA İl Koordinatörü İsa Telimen, Kadın Emek Çarşısı Müdürü Suna Topluk, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Kadın Emek Çarşısı Müdürü Suna Topluk, ‘Kadın Emek Çarşısı’nda yer alan toplam 18 adet işlikten 15’inin ücretsiz olarak kadın girişimci adaylarına, 3 adedinin ise Bingöl Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesindeki çeşitli kurslarda üretilen ürünlerin pazarlanması amacıyla bu kurumlara tahsis edildiğini’ ifade etti.

Topluk, ‘Amacımız ilimizdeki kadın istihdamını arttırmaktır. Kadın Emek Çarşısı’nın aktif ve verimli olarak çalışarak ilimizin marka değerlerinden biri olması için yapılan çalışmalara bütün ilgili kurumlar destek sağlamaktadır’ dedi.

Daha sonra konuşan Vali Kadir Ekinci ise şunları söyledi:

“Bugün Bingöl’ümüz için son derece önemsediğimiz bir proje kapsamında ‘Kadın Emek Çarşısı’nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz.

Hayatımıza dokundukça etrafımızı güzelleştiren kadınlarımızın emekleri ile berekete dönüşmesini temenni ettiğimiz ‘Kadın Emek Çarşısı’nın hayırlı olmasını dileyerek, hepinize hoş geldiniz diyor, selam ve saygılar sunuyorum.

Malumunuz olduğu üzere her toplumun kendisini yarınlara taşıyan farklı dinamikleri vardır.

Bu taşıyıcı dinamikler arasında ekonomi ve kadın daima başat ve önemli faktörler olagelmiştir.

Gerek bireyden aileye ve topluma kadının rolünü ve gerekse içeride ve dışarıda huzurlu ve güvenli yarınlar adına ekonominin rolünü hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bizler bu iki ana faktörü yani kadın ve ekonomiyi bir araya getiren bir proje ile insanımıza hizmeti hedefledik.

Bunun yanında; gücünü ancak üretimden alan bir ekonominin istikrar içinde büyüyebildiğini ve yarınları programlayabildiğini de biliyoruz.

Onun için üretim diyoruz. Toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın enerjisini ve potansiyelini işgücü piyasasında birer müteşebbis olarak değerlendirmek istiyoruz. Kadınlarımızın el emeği ve göz nuru ile istihdam yaratmak, istihdama katkı sunmak istiyoruz.

Bu çerçevede düşündüğümüz ‘Kadın Emek Çarşısı’ projesi ile amacımız, kadınlarımızın kendi imkanlarıyla ya da çeşitli kurs ve kurumlar bünyesinde ürettikleri ürünleri pazarlamalarını ve bu ürünlerin markalaşarak ticarileşmesini sağlamaktır.

Kadın ve Emek Çarşısının bu konsept ile daha aktif ve verimli olarak çalışmasını ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını sağlama noktasında üzerimize düşeni yerine getirmekten geri durmayacağız.

Bingöl Valiliği olarak, paydaşlarımız olan Bingöl Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi, Halk Eğitim Merkezi, TOBB Bingöl Kadın Girişimciler Kurulu, Bingöl Mikrokredi Şubesi, Bingöl SYDV, KADEM Bingöl Şubesi ve Usta Öğretiler Derneği ile bu süreci hep birlikte takip edeceğiz inşallah.

Bilindiği üzere az önce isimlerini andığım paydaşlarımız ile birlikte yapılan özverili çalışmalar sonrasında Kadın Emek Çarşısı işliklerinin tahsisi için 15 Mart-5 Nisan tarihleri arasında başvuru süreci yaşadık. İşliklerimizin tahsisi için el emeği ürünleri şartını aradığımız kadın girişimcilerimizden yaklaşık 70 başvuru aldık. Yapılan mülakat ve değerlendirmeler sonucunda toplam 18 işlikten 15’i kadın girişimcilerimizden en yüksek puanı alanlara 6 ay süreyle tahsis edildi.

Bu 6 aylık süre içinde amacımız, ilgili kamu kurumları ve STK’ların da destekleri ile farklı eğitim programları ve etkinlikler sonucunda kadınlarımızın teşebbüs kabiliyetlerini daha da geliştirmek ve onları müstakil birer girişimci kılmaktır.

Diğer 3 işlik ise Bingöl Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesindeki çeşitli kurslarda üretilen ürünlerin pazarlanması amacıyla bu kurumlara tahsis edildi.

İnşallah girişimci kadınlarımız el emeği göz nuru ürünlerini burada satışa sunarak hem aile bütçelerine hem de ilimizin ekonomisine katkıda bulunacaklardır.

Geçmişin zor şartlarında ‘tarhana ve ezogelin’ gibi çorba isimleri ile döneme damgalarını vuran pratik zekalı kadınlarımız şimdilerde de ‘kur-faiz-enflasyon’ üçgeni ile milletimize karşı yürütülen ekonomik saldırılar karşısında da üretkenlikleri ve yaratıcı zekaları ile katkıda bulunacaklardır inşallah.

Çünkü bizler inanıyoruz ki;

Kadınlarımızın olduğu yerde bolluk ve bereket vardır,

Kadınlarımızın olduğu yerde üretim ve istihdam vardır,

Kadınlarımızın olduğu yerde kültür ve medeniyet vardır diyoruz.

Sözlerimi Peygamber Efendimizin ‘”Yememiştir hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlısını” hadis-i şerifi ile tamamlarken;

‘Kadın Emek Çarşısı’nın ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Açılış töreni Vali Ekinci’nin işlikleri ziyareti, buralarda sergilenen ürünleri incelemesi ve kadın girişimcilerle üretim süreçleri üzerine yaptığı sohbet ile sona erdi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sperrmuellberlin.org

    abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat