SON DAKİKA

Yeni Doğan Canlandırma Programı Eğitimleri Başladı

Bu haber 26 Mart 2019 - 15:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de ‘Yeni Doğan Canlandırma Programı’ (Neonatal Resusitasyon Programı) eğitimlerine katılan Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu; “Bingöl’de 2016 yılındaki yüksek olan bebek ölümleri önemli çalışmalarla 2018 yılında % 100 oranında düşürülmüştür” dedi.

Bingöl’de ‘Yeni Doğan Canlandırma Programı’(Neonatal Resusitasyon Programı) eğitimleri başladı.

“BEBEK ÖLÜMLERİNDE 2018 YILINDA DÜŞÜŞ VAR”

Programın açılışını yapan Neonatal Resüsitasyon Program sorumlusu Mevlüde Yazıgan, NRP Eğitimi hakkında kısa bir sunum yaparak, yapılan çalışmalar ve verilecek olan eğitimlerle ilgili bilgiler verdi. Yazıgan’ın ardından kürsüye çıkan Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ise “Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, ilimiz genelinde yeni doğan ölümleri ile ilgili önlenebilir ölümlerin asgari seviyeye indirilmesidir. 1998 yılından itibaren yürütülmekte olan NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) ile bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflenmektedir.” diyen Gündoğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlimizde bebek ölümleri yapılan önemli çalışmalar ve sağlık çalışanlarımızın gayretleri ile önceki yıllara göre büyük oranlarda azalmıştır. 2016 yılındaki yüksek olan bebek ölümleri de önemli çalışmalarla 2018 yılında %100 oranında düşürülmüştür. Böylelikle bebek ölümleri Doğu Anadolu Bölgesi ortalamasının altına inmiş, Türkiye ortalamasına yaklaşmıştır. Amacımız önlenebilir bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının da altına düşerek önlenebilir bebek ölümlerini sıfır seviyesine indirmektir. İnşallah bu eğitimler ile kalite daha da artacak ve sürdürülebilir hale gelecektir. Eğitim programının hayırlı olmasını diliyor, katkılarından dolayı Eğitim Program Koordinatörlüğüne ve eğitime katılan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bin canlı doğumda ölen bebek yüzdesi bakımından Bingöl’de Bebek Ölüm Hızının 2014 yılında 14,4, 2015 yılında 12,8, 2016 yılında 18,2, 2017 yılında 12,5 ve 2018 yılında 9,6 olduğu açıklandı.

EĞİTİMLER 28 MART TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK

Bingöl il sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bebek ölümleri, bir toplumun gelişmişlik, ekonomik ve sağlık alt yapısını göstermesi açısından önemli bir ölçüttür. Başta sağlık alanında gelişmeler ve iyileştirmeler olmak üzere sosyal ve ekonomik gelişmelerin de bebek ölümlerinin azaltılmasında önemli olduğu bilinmektedir. Hastalıkların erken tanı ve tedavisi, gebelere ve bebeklere verilen sağlık bakımının iyileştirilmesi ve ulaşılabilir kılınması, gebelerin ve bebeklerin doğru beslenmesinin sağlanması ile beraber bebek ölüm sayılarında ciddi bir iyileşme olması beklenmektedir.

Gerçekleşen bebek ölümlerini incelemek ve gereken önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla ilimizde; aile hekimlerine yönelik tekrarlayan periyotlarla eğitimler düzenlenmesi, sağlık hizmetlerine ulaşımla ilgili problem yaşayabileceği düşünülen gebelere yönelik misafir anne programı kapsamında barınma hizmeti sağlanması, yeni doğan bebeklerin bakımlarının güncellenen mevcut bilgiler ışığında eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için ilimizde görev yapan sağlık personellerine yönelik yeni doğan canlandırma programı eğitiminin verilmesi, acil durumlarda daha hızlı hareket edebilmek ve acil duruma etkin bir şekilde müdahale edebilmek için ilimizin risk haritasının belirlenmesi gibi bir dizi sağlık eğitimi verilmiştir. İlimizde sunulan bu sağlık hizmetleri neticesinde 2018 yılı itibariyle bebek ölümleri yüzde yüz oranında düşürülmüştür.

Neonatal bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik ülkemiz çapında Sağlık Bakanlığı Eğiticileri tarafından Yeni Doğan Canlandırma Ve Uygulayıcı Eğitimleri düzenlenmektedir.  İlimizde daha önce de gerçekleştirdiğimiz ‘Yeni Doğan Canlandırma Programı’ (Neonatal Resusitasyon Programı) eğitiminin bu kapsamda 26-28 Mart 2019 tarihlerinde yapılması planlanmıştır. Söz konusu eğitime 8 Sağlık Bakanlığından 8 Eğitici ve ilimizden eğitim almak üzere 50 sağlık personeli katılımı sağlanmıştır. Eğitim 3 gün boyunca teorik ve pratik uygulamalarla sürecek ve eğitimin ikinci gününde uygulamaları yerinde görmek amacıyla hastane ziyareti gerçekleştirilecektir. İlgili eğitim sonrası eğitimi başarıyla tamamlayan sağlık personeline sertifika verilecektir.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat