SON DAKİKA

Aydın: ‘‘Düşünülen Projeler Yetersiz’’

Bu haber 13 Mart 2019 - 14:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Almanya’da iş ve siyaset yaşamını sürdüren Yılmaz Aydın, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde siyasi parti ve adaylarının Bingöl için açıkladığı projeleri ve vaatleri değerlendirdi.

Almanya’nın en eski siyasal partisi olan Sosyal Demokrat Parti’de (SPD), siyaset yaşamına devam eden Bingöllü Yılmaz Aydın, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde siyasi partilerin projelerini değerlendirdi. 1863 yılında kurulan SPD tarihinde partiye en fazla üye kazandırma unvanını elinde bulunduran Aydın, siyasi parti adaylarının Bingöl’de vaat ettikleri projelerin yetersiz olduğunu söyledi.

‘‘Her ne kadar iş ve siyaset yaşamını Almanya’da sürdürsem de, gözüm kulağım memleket hasreti çeken her gurbetçi gibi memleketimde oluyor.’’ diyen Yılmaz Aydın, Almanya’da yaşayan çok sayıda gurbetçinin ve Bingöllü vatandaşın sorunlarını siyasi arenada dile getirmeye çalıştığını söyledi. Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşayan Bingöllü gurbetçilerle diyalog içinde olan biri olarak Bingöl’ün sorunlarına kayıtsız kalamadığını belirten Aydın, ‘‘Bingöl’e yeni bir kimlik kazandırmak ve mevcut sorunların çözümü için 31 Mart tarihi bir fırsat.’’ dedi.

‘‘GENÇLERE YATIRIM, GELECEĞİN İNŞASIDIR’’

31 Mart yerel seçimleri öncesinde siyasi parti adaylarının Bingöl için tasarladıkları ve seçmene vaat ettikleri projeleri değerlendiren Yılmaz Aydın, ‘‘ Seçimlere çok kısa bir süre kala bütün adaylar projelerini hemen hemen açıkladı. Bingöl yerel basını ve sosyal medya aracılığıyla adayların Bingöl için düşündüklerini gözlemleyebilme fırsatı buldum. Hiçbir siyasi parti ve adayını hedef göstermeden şunu söyleyebilirim ki, Bingöllülere vaat edilen sadece daha fazla yapı ve bina olmuş. Sosyal ve kültürel alanda düşünülen projeler genelde adayların sunumlarında son sıralarda yer almış. Buda şu demek oluyor, önceliğimiz bu alanlar değil. Bingöl’de gençlerin sorunlarının çözümü ve istihdamına yönelik proje yok. Dışarıdan memleketini gözlemleyen ve bütün izinlerini memleketinde geçiren biri olarak şunu söyleyebilirim ki, sosyal medyada ve haberlerde Bingöl’de intihar vakalarını okuyunca kahroluyorum. Psikolog ve sosyologlardan oluşan bir ekiple intiharların sebepleri bulunmalı ve bunların önüne geçilmeli. Bu işi yapacak şu veya bu kurum diye ayırmamalı, Avrupa da bütün belediyelerde aktif olarak çalışan sosyal çalışmacılar mevcut. Unutulmamalıdır ki gençlere yapılan her yatırım geleceğin inşası anlamına geliyor. Engelliler için her dönem slayt gösterilerinde projeler gösterilir. Değil engellilerin sağlıklı bireylerin kaldırımlarda rahatlıkla inip çıkacağı engelli rampasına denk gelmedi. Engelli asansörlerinden bahsetmiyorum bile. Engelliler için daha fazla pozitif ayrımcılık yapılmalı ve sosyal farkındalık oluşturulmalı. ’’ şeklinde konuştu.

‘‘GENÇLERE HİBE VE TEŞVİKLER DAHA FAZLA ANLATILMALI’’

Aydın, ‘‘Meslek edindirme kursları açılmalı, gençler girişimciliğe yönlendirilmeli, Türkiye’de iş fikri olan, doğru proje ve yönlendirme ile isteyen herkes hibe ve teşviklerden yararlanabiliyor. Ancak herkesin bir fikri var ama kimse nerden başlayacağını bilmiyor. Düzenlenen kurslarla girişimcilik ve meslek sertifikaları veriliyor ama verilen sertifikalar evlerin bir köşesinde duruyor. Yönlendirme konusunda eksiklikler var, formalite kurslar yerine kursiyerlerin istediklerini alana kadar takip edilmesi ve yönlendirilmesi gerekiyor. Belediye bünyesinde düzenli periyotlarla bu kurslar düzenlenmeli.’’ dedi.

‘‘SPOR VE SANATA YÖNLENDİRİLMEYEN ÇOCUK MAFYA ÖZENTİSİ OLUYOR’’

Yaz aylarında Bingöl’e geldiğinde çocukları ile havuza gitmek istediğini ancak şehirdeki havuzların paralı olmasına şaşırdığını söyleyen Yılmaz, ‘‘parası olmayan çocuklar spor yapamaz mı? Sosyal sorumluluk projeleri ile kurslara götürülen çocuklar var elbet ama şehirdeki her bireyin ücretsiz spor yapabilme hakkı var. Ücretsiz yüzme havuzları ve futbol sahaları açılmalı. Gençler spor ve sanata yönlendirilmeli. Topluma entegre olmuş gençler yetiştirmeliyiz. Gençlerin enerjilerini ve dikkatlerini verebilecekleri alanların oluşturulması lazım, inanın deminden beri saydıklarım bir bina yapmaktan daha ucuz ve geleceğe yapılan yatırımdır.’’ dedi.

‘‘ULAŞIM KOLAYLAŞMADAN, TURİZİM GELİŞMEZ’

Daha çok nasıl turist çekebiliriz diye düşünmeliyiz diyen Yılmaz, ‘‘Hesarek bölgede kış turizmin gözdesi oldu.’’ diyen Yılmaz, ‘‘kış ve termal turizmin gelişmesi için Bingöl Havalimanından Avrupa’ya direkt seferler başlatılabilir. Turizmin canlanması için ulaşım kolaylığının sağlanması lazım.  İstediğiniz kadar iyi tesisler yapın eğer ulaşım konusunda sıkıntılar varsa kimse sizi tercih etmez. Ankara ve İstanbul seferleri dışında sefer yok. Unutulmamalı havalimanında gümrük olması birçok şeyi değiştirecek ve insanların Bingöl uçuşlarını tercih etmesini sağlayacaktır. Yurtdışında yaşayan Bingöllü gurbetçilerin en büyük talebi gümrüklü havalimanı, Türkiye içerisinde diğer illere ve Avrupa seferlerinin başlaması lazım, turizm ve ulaşım birbirini destekleyen iki unsur.’’ şeklinde konuştu.

Seçimlerin demokratik ve huzurlu bir ortamda geçmesini temenni ettiğini söyleyen Yılmaz, ilimiz ve tüm Türkiye adına hayırlara vesile olmasını diliyoruz dedi.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat