SON DAKİKA

Birkleyn Mağaraları İlgi Odağı Oldu

Bu haber 12 Mart 2019 - 15:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birkleyn Mağaraları, son yıllarda bölgenin terörden temizlenmesi ile birlikte halktan yoğun ilgi görüyor. Diyarbakır’ın Lice ilçe sınırları içerisinde bulunan mağaralar, konum itibariyle Bingöl’e daha yakın.

Bingöl – Diyarbakır sınırında bulunan ve Diyarbakır’a oranla Bingöl’e daha yakın olan Birkleyn Mağaraları, son yıllarda bölgenin terörden temizlenmesi ile birlikte çevre illerden gelen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Vatandaşlar hem bölgede Piknik yapıyor hem de M.Ö. 6000 yılından itibaren kullanıldığı ifade edilen tarihi mağaraları görme fırsatı buluyor.

15 BİN KİŞİLİK ORDU BURADA KONAKLAMIŞ

Birkleyn Mağaraları’n da birbirine paralel kayalıkların içinde beş mağara yer alıyor. Dicle Nehri’nin doğu kolu olan Dibni Çayı, mağaraların birinden girip diğerinden çıkıyor. Buraya aynı zamanda Dicle tüneli adı da verilirken ve nehrin doğduğu yer olduğu değerlendirilen alanda ise, Asur krallarının kitabe ve kabartmaları da yer alıyor. Makedonya Kralı Büyük İskender’in, Pers seferine giderken 15 bin kişilik ordusuyla burada konakladığı tarihi kaynaklarda belirtiliyor.

“TURİZME KAZANDIRILSIN”

Çevrede yaşayan vatandaşlar; her yıl buraya gelenlerin bilinçsizce çöp attıklarını belirterek daha duyarlı olmaları konusunda uyarıda bulunurken, bu bölgenin Turizme kazandırılmasını istiyor. Vatandaşlar, Mağaralarda ışıklandırma sistemi konularak karanlık olan mağaraların aydınlık hale getirilebileceğini söyleyerek, bölgenin artık terör bölgesi yerine Turizm bölgesi olarak anılmasını istiyor.

Bingölsürmanşet

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat