SON DAKİKA

Üçüncü Cemre Toprağa Düştü!

Bu haber 07 Mart 2019 - 10:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halk arasında havaların ısınması anlamına gelen cemrenin üçüncü ve sonuncusu düştü. Toprağa düşen cemre ile birlikte havaların ısınmaya başlaması bekleniliyor.

Kış mevsiminin ardından havaların ısınmasının ilk işareti olarak görülen Cemre’nin ilki 19-20 Şubat’ta havaya, ikincisi 26-27 Şubat’ta suya, üçüncüsü de 5-6 Mart’ta toprağa düştü. Arap kültüründe geçmişi bin 500 yıl öncesine dayanan ve Türk kültürüne de buradan girerek yüzlerce yıldır takip edilen Cemre’nin toprağa düşmesi ile birlikte tarımsal faaliyetlerin de başlayacağına inanılıyor.

BAHAR BAYRAMI NEVRUZUN YAKLAŞTIĞINA İŞARET EDİYOR

“Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “Cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

“Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

‘CEMRE DÜŞMESİ’ NE DEMEK?

Toplumların hava olaylarına ve bunların tekrarına dayanarak oluşturduğu halk takviminin bir parçası olan “cemre düşmesi”, soğuk havalardan bahara geçişe işaret ediyor.

Hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını ve toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat