SON DAKİKA

Bingöl Üniversitesi 41. Değil 65. Sırada!

Bu haber 23 Şubat 2019 - 8:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dün buradan Bingöl Üniversitesi Yönetimine 8 Soru başlıklı bir yazı kaleme aldım. Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz özelinde yönetime sorduğum 8 soruya açıkçası cevap beklemiyordum. Fakat Bingöl Üniversitesi tarafından Bingöl yerel basınına gönderilen ve yerel gazetelerde yer alan bir haberde bu 8 sorudan 1 tanesine yanıt verilmeye çalışıldığını gördüm. Bingöl Üniversitesi web sitesinde de yer alan ilgili haberde “Bingöl Üniversitesi Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 41’inci Oldu” başlığı kullanılmaktaydı.

İlgili haberde Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) 2018 yılı Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri sıralamasına yer verilmiş ve bu sıralamalarda da akademik teşvik performansının baz alındığı vurgulanmıştı.

Bilmeyenler için akademik teşvikin ne olduğundan kısaca bahsetmem gerekirse; 2016 yılında YÖK’ün başlattığı ve bir akademisyenin Proje, Araştırma, Yayın, Tasarım, Sergi, Patent, Atıf, Tebliğ, Ödül gibi dokuz faaliyet türünden en az 30 puan alması sonucu maaşına ek bir ödeme almasıdır. Akademik teşvik alabilmek için 30 puan toplamak yeterlidir. Söz gelimi bir öğretim elemanı bir yıl içinde hiç bir akademik çalışma yapmayıp “Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi”  veya “Bingöl Balı’nın Standardize Edilmesinde Numune Hazırlama Projesi”nde araştırmacı olarak yer alması 30 puan alması için yeterlidir. Ya da bir araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veyahut profesör hiç bir katkısı olmayan bir bildiride veya makalede adını ikili ilişkiler yolu ile yazdırıp akademik teşvik puanı alabilmektedir. Dolayısıyla hiç bir bilimsel ölçütü olmayan akademik teşvik performansı baz alınarak yapılan sıralamayı hiç bir köklü üniversite ölçüt olarak almamaktadır.

Biz yine pozitivist takılıp rakamların diliyle konuşalım ve ÜniAr’ın verileri üzerinden devam edelim.

Bingöl Üniversitesi tarafından yerel basın ile paylaşılan haberin spotu şu şekilde: “Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) 2018 yılı Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri sıralamasını açıkladı. Yapılan araştırmada Bingöl Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında 41’inci oldu. 2006 Yılından Sonra Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında da Bingöl Üniversitesi 55 üniversite arasından 17’inci sırada yer aldı.”

Diyelim ki yerel basın kendisine gelen hazır metni alıp gazetede yer veriyor, hiç bir araştırmaya girmeden. Peki “Üniversite” gibi bir kurumun araştırma yapmadan basına haber göndermesi nasıl izah edilebilir?

Şimdi diyeceksiniz ki “ne demek istiyorsun?” “Paylaşılan veriler doğru değil mi?” El cevap; paylaşılan veriler doğru, fakat eski veriler, yani ÜniAr’ın 2018 yılı verileri. ÜniAr, 2019 yılında yeni veriler yayınladı. Bingöl Üniversitesi madem sorduğum 8 sorudan 1 tanesine yanıt verme gereği duydu, hiç olmazsa güncel veriler üzerinden bir yanıt verebilirdi.

Neyse, biz ÜniAr’ın eski ve yeni verileri üzerinden bir kıyaslama yapalım. Bingöl Üniversitesi tarafından basına servis edilen ve ÜniAr’ın web sitesinde de yer alan 2018 yılı verilerine göre Bingöl Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında 41’inci olmuş. Puan aralığı ise 60-65. 2019 yılı rus escort şişli verilerine bakıldığında ise Bingöl Üniversitesi’nin 116 devlet üniversitesi arasında 65. sırada yer aldığı ve puan aralığının ise 30-35 olduğu görülmektedir. 41. sıradan 65. sıraya düşmeyi kimileri yükselme olarak da görebilir!

Yine 2018 yılı verilerine göre, 2006 Yılından Sonra Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında Bingöl Üniversitesi’nin 55 üniversite arasından 17’inci sırada yer aldığı görülürken, 2019 yılında ise 63 üniversite arasında 22. sırada yer aldığı görülmektedir. Yani 5 sıra gerilemiş durumda.

Tabi ÜniAr’ın verileri fakülteler düzeyinde de sürüp gidiyor. Merak eden ÜniAr’ın 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılı verilerini https://www.uniar.net/dus adresinden inceleyebilir.

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat