SON DAKİKA

Mısır’da ki İdam Kararını Protesto Ettiler

Bu haber 22 Şubat 2019 - 17:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de bir araya gelen yüzlerce kişi, Mısır’daki idamlardan dolayı cuntacı Sisi yönetimine tepki gösterdi. Kitle adına açıklama yapan Tiryaki; “Yapılan son infaz gösterdi ki Darbeci Sisi’nin ölüm cezasını kullanması tam bir insan hakları krizi halini almıştır” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Bingöl İslami Kardeşlik Platformu tarafından düzenlenen programda yüzlerce kişi Saat Kulesi önünde toplanarak Mısır’da yaşanan idamlara tepki gösterdi.

Burada konuşan Anadolu Gençlik Derneği Bingöl Şube Başkan Yardımcısı Muhammed Fatih Tiryaki, 4 yıl önce 2015’te Mısır’ın Başkenti Kahire’de bombalı bir saldırıda hayatını kaybeden Başsavcı Hişam Berekat’ın ölümüne sebep oldukları suçlamasıyla yargılanan Müslüman Kardeşler (İhvan) üyesi 9 kişinin idam edildiğini anımsattı.

İdam kararının adil olmadığını savunan Tiryaki, “Bu kararlar tamamen siyasi amaçla verilmiştir. İçimizi yakan bu olay karşısında bizi daha da dehşete düşüren vaka ise İslam ülkeleri yöneticilerinin ses çıkarmamasıdır. Mısır’da seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiği 2013 darbesinden bu yana yüzlerce kişi idam cezasına çarptırılmıştır. İdama çarptırılanların çoğu Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler üyesi ve Müslüman Kardeşlerle bağlantısı olan Mısırlılardır. Üst Mahkeme bu cezaların bir kısmını iptal etse de, yıl içerisinde Mısır’da 15 kişi idam edilmiştir.  Yapılan son infaz gösterdi ki Darbeci Sisi’nin ölüm cezasını kullanması tam bir insan hakları krizi halini almıştır.  Verilen karar ve yapılan idam karşısında Batı bir kez daha insanlık suçu işlenmesine göz yummuştur.  Bu süreçte Batı ‘insan hakları’ ve  ‘adalet’ kavramlarını kendiişlerine geldiği gibi anlamaya ve kullanmaya devam etmektedir.  AB idama karşı olmalarına rağmen idam kararlarından sonra Mısır Yönetimine karşı sessiz kalmıştır. Mısır Parlamentosu, anayasada bulunan cumhurbaşkanlığı dönem sınırlamasıyla ilgili maddenin kaldırılması için sunulan önergeyi geçtiğimiz haftalarda kabul etti. Ramazan ayından önce halk oylamasına sunulacak olan maddenin kabul edilmesi durumunda Sisi yönetimi, 2034 yılına kadar ülkenin başında kalmaya devam edecektir.  Bu süreçten sonra Darbeci Sisi kendisine muhalif kimseyi istememektedir. Kendisine muhalif olan herkes için Mısır’ı açık cezaevini haline getirmiştir, getirmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

Mısır Yönetimi ve Sisi’ye ülke halklarıyla normalleşme çağrısında bulunan Tiryaki, şunları söyledi: “Biz bu coğrafyada hak ve adalet ekseninde tüm farklılıklarımızla birlikte barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz bu coğrafyada Müslüman ya da gayrimüslim kimsenin saçının teline zarar gelmesin istiyoruz. Biz bu coğrafyada insanların hak ve hukukları gözetilmesi, kimseye ikinci sınıf muamele yapılmasın istiyoruz. Mısır da idamlar durdurmalıdır. İnsan haklarına ve adil yargılamaya riayet edilmelidir.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat