SON DAKİKA

Bingöl Üniversitesi Yönetimine 8 Soru

Bu haber 22 Şubat 2019 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın üniversiteler ile ilgili değerlendirmesini paylaşıp üniversitelere ilişkin bir takım tavsiyelerde bulundu. 

Bu paylaşım akıllara Bingöl Üniversitesi’nin neler ürettiği  sorusunu getirdi.

Solmaz’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın dediği gibi, “Üniversiteler sadece kamudan aldığı bütçeyle yaşayan, sadece onunla bir şeyler üretebilen bir yapı olmamalıdır. Proje üreten ve bununla ilgili finansman desteği alabilen yapılar olmalı. Öğrencimizde de, öğretim üyemizde de, üniversitelerimizde de kalite olmalı. Kendi içimizde birbirimizle olan mukayese boyutunda değil gerçekten uluslararası boyutta bir kalite ve rekabet olmalı. Dünya sıralamalarında, ilk 100’de üniversitelerimiz olmalı”

Üniversitelerde dedikodu, gıybet ve çalışanı nasıl aşağı çekerim diye zaman kaybedilmemeli. Üniversiteler bilgi ve teknoloji üretmeli, yerel kalkınmayı sağlamalı.

Türkiyenin lokomotifi olmalı üniversiteler.”

Solmaz’ın bu paylaşımı akıllara Bingöl Üniversitesi’nin neler ürettiği sorusunu getirdi. Üretim ile birlikte şu soruları sormak sanırım yerinde olacaktır:

1-Pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi kamudan aldığı büyük bütçeleri nasıl harcamıştır?

2-Bingöl Üniversitesi ne tür projeler üretip, özel sektörden veya yurtdışından finansman desteği almaktadır, yoksa garanti olan merkezi bütçe yeterli mi görülmektedir?

3-Bingöl Üniversitesi Türkiye’de ki üniversiteler arasında akademik başarı anlamında kaçıncı sıradadır?

4-Bingöl Üniversitesi akademisyenleri her yıl ne kadar akademik teşvik almaktadır, alınan bu akademik teşvik miktarı ile akademik başarı arasında nasıl bir ilişki söz konusudur?

5-Bingöl Üniversitesi’ndeki 15 bine yakın öğrencinin üniversite memnuniyet düzeyi ne ölçüdedir?

6-Bingöl Üniversitesi’nde çalışan akademik ve idari personelin iş doyumu ile ilgili yapılmış herhangi bir çalışma var mıdır? Söz konusu personelin iş doyumu ne düzeydedir?

7-Bingöl Üniversitesi’nin yerel kalkınmaya ne tür katkısı olmuştur, yerel kalkınmaya yönelik yapılması planlanan projeler var mıdır?

8-Bingöl Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin istihdamı ne düzeydedir, Bingöl Üniversitesi’nden mezun olan başarılı öğrencilere yönelik ne tür imkanlar sağlanmaktadır?

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat