SON DAKİKA

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” Etkinliği Yapıldı

Bu haber 06 Şubat 2019 - 14:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı olarak “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği kapsamında Bingöl Genç Caddesi Dörtyol mevkiinde yaya önceliği bilinci için etkinlik düzenlendi.

Valiliğin koordinesinde, Bingöl Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığınca kent merkezi Dörtyol kavşağında düzenlenen etkinlikte konuşan Emniyet Müdürü Akay, İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılının yaya öncelikli trafik yılı ilan edildiğini anımsattı.

1 Yılda 461 Yaralamalı Trafik Kazası Meydana Geldi

Ülke genelinde eş zamanlı başlatılan etkinliğin, Bingöl genelinde de yapıldığını belirten Akay, Bingöl’de 2018 yılında 461 yaralamalı trafik kazasının meydana geldiğini ve kazalara 151 yayanın karıştığı tespit edildiğini söyledi.

Akay, şunları söyledi: “Sonuçlar değerlendirildiğinde ilimiz şehir merkezinde meydana gelen ölümlü, yaralamalı trafik kazalarının yüzde 32’i yayaların karıştığı kazalar olarak görülmektedir.  Karayolları trafik kanununun 74. Maddesinde yapılan değişiklikle ‘sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak, trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayaların durarak, ilk geçiş hakkı vermek zorundadırlar’ hükmü getirilmiştir. Tüm sürücülerimizin yayalara karşı daha saygılı olup, geçiş önceliği vermesi trafik güvenliği açısından doğru davranış olacaktır. Belirtilen şartlar dahilinde yayalara geçiş önceliğinin verilmemesi durumunda araç sürücülerinin kusurlu olacağı unutulmamalıdır”

Akay, uygulamaya konulan etkinliğin amacının, tüm yol kullanıcılarına, yaya öncelikli trafik düzeni bilincini kazandırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmanın ardından Vali V. Taner Bolat, Belediye Başkan V. Fadıl Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, İl Jandarma Komutan V. Albay Can Altundarak, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram ve diğer yetkililerle birlikte yaya geçidinde geçerek, vatandaşlara el broşürü dağıttı.

Yayaların Can Güvenliği İçin Önemli

Burada vatandaşlarla sohbet eden Vali V. Taner Bolat, uygulamanın yayaların can güvenliği açısından isabetli olduğunu belirterek, “İçişleri Bakanlığımızın başlatmış olduğu güzel bir uygulama. “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” adı altında yayalarımızın can güvenliği açısından çok yerinde ve isabetlidir. İnşallah sürücülerimizde buna dikkat ederlerse, gerekli hassasiyeti gösterirlerse, bundan sonra yaralamalı, yada hiç temenni etmediğimiz ölümlü yaya kazalarında büyük oranda önüne geçileceğini düşünüyoruz” dedi.

Etkinlik, polis, jandarma ve zabıta görevlilerince vatandaşlara el broşürü dağıtımıyla sona erdi. 

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat