Reklamı kapat

Reklamı kapat
Bingöl Net

Bingöl Protestolu Senette Türkiye Lideri Oldu

Bingöllüyü protestolu senet, Artvinliyi karşılıksız çek yaktı. Cumhuriyet Gazetesinden Serhat Aligil’in haberine göre, Çek ve senet, Türkiye’deki ticari hayatın önemli unsurlarından biri. Bu açıdan TBB Risk Merkezi’nin bu iki finansal araçla ilgili verileri ekonomik krize de ışık tutuyor. Yılın ilk 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre protestolu senet tutarı yüzde 45.5 artarak 16.8 milyar […]

Bingöl Protestolu Senette Türkiye Lideri Oldu
04 Ocak 2019 - 10:03 'de eklendi.

Bingöllüyü protestolu senet, Artvinliyi karşılıksız çek yaktı.

Cumhuriyet Gazetesinden Serhat Aligil’in haberine göre, Çek ve senet, Türkiye’deki ticari hayatın önemli unsurlarından biri. Bu açıdan TBB Risk Merkezi’nin bu iki finansal araçla ilgili verileri ekonomik krize de ışık tutuyor. Yılın ilk 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre protestolu senet tutarı yüzde 45.5 artarak 16.8 milyar liraya, karşılıksız çek ise yüzde 59.8 artışla 25.3 milyar liraya ulaştı.

Bingöl Zirvede

Bu kapsamda Bingöl’de prostestolu senet tutarı yüzde 342 artarak 37 milyon lirayı aştı. Bu ili yüzde 206 artış ve 24.5 milyon liralık senetle Gümüşhane, yüzde 187 artış ve 81.8 milyon lirayla Amasya, yüzde 150 artış ve 23.2 milyon lirayla Ardahan ile yüzde 127 artış ve 66.9 milyon lirayla Nevşehir izledi.

Yalova üçüncü

Karşılıksız çek artışında ise Artvin, yüzde 269 artış ve 38.6 milyon lirayla ilk sırada. Bu ili yüzde 192 artış ve 54.4 milyon liralık çekle Kastamonu, yüzde 180 artış 93.2 milyon liralık çekle Yalova, yüzde 170 artış ve 22.1 milyon liralık çekle Gümüşhane ile yüzde 155 artış ve 106.4 milyon liralık çekle Çanakkale takip etti.K

Sosyal Medyada da Konuşuldu

Bingöl’ün protestolu senette Türkiye’de zirveye ulaşması sosyal medya kullanıcıları tarafından da gündeme getirildi. Bingöl eski Belediye Başkanlarından Serdar Atalay konuyla ilgili şu twiti attı: “Bingöl rekor kırarak yine Türkiye birincisi oldu..! Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre yılın ilk 11 ayında, Bingöl’de protestolu senet tutarı: % 342’lik artışla, 37 milyon (trilyon)T.L.oldu..! Her konuda açıklama yapan ilin yetkili ekonomistleri bu duruma ne derler acaba..?”

Protestolu Senet Nedir?

Vade tarihini takip eden üçüncü iş gününün mesai bitimine kadar ödenmeyen senetler için protesto işlemi gerçekleştirilir. Protesyolu senet, ödenmesini talep eden, ödenmediği takdirde hukuki işlemlerin başlatılacağını ifade eden noterden gerçekleştirilen işlemdir.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER