Reklamı kapat

Reklamı kapat
Bingöl Net

Naylon Poşet Uygulaması Vatandaşı 2’ye Böldü!

1 Ocak itibari ile hayata geçmesi beklenen bu yeni uygulama ile vatandaşların para verip poşet mi alacağı, yoksa çevre dostu olup alternatif yollara mı başvuracağı merak konusu. Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019’dan itibaren […]

Naylon Poşet Uygulaması Vatandaşı 2’ye Böldü!
30 Aralık 2018 - 14:32 'de eklendi.

1 Ocak itibari ile hayata geçmesi beklenen bu yeni uygulama ile vatandaşların para verip poşet mi alacağı, yoksa çevre dostu olup alternatif yollara mı başvuracağı merak konusu.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019’dan itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücreti karşılığı verilecek. Meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet grupları ise ücrete tabi olmayacak.

Vatandaşlar bu yeni uygulama ile birlikte iki farklı düşünce dile getiriyor. Kimi vatandaşlar uygulamanın çevrenin korunması adına oldukça önemli olduğunu dile getirirken, kimileri de bu uygulamanın çevreyi koruma amacı taşımadığını tamamen ekonomik bir amaç taşıdığı görüşünde. Çünkü bu uygulama ile birlikte bir poşete verilecek 25 kuruşun 10 kuruşu işletme sahibine giderken, 15 kuruş ise hazineye gidecek.

1 Ocak itibari ile ücret ile verilecek naylon poşetlere ücret vermek istemeyenler için Bingöl Halk Eğitim Merkezindeki kursiyerler file ve pazar çantası üretimine başladı.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER