SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Yardımcıları

Bu haber 03 Temmuz 2018 - 12:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Akşener’e CB yardımcılığı teklif edileceğine dair sosyal medyada çıkan haberler iki tarafça da yalanlansa da haberin doğru olmasını gönülden isterdim. Hatta yetmez Temel Karamollaoğlu, Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş‘a da Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif edilmesini öneriyorum.
Olur mu öyle şey?
Olmaz elbette. Koalisyonlara öcü gözüyle bakılan, iktidar olmak ve iktidarda kalmak için her şeyin ama her şeyin yapılabildiği, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra, kadınlı erkekli şehir magandalarının sabahlara kadar sokaklarda zafer kutlaması diye kurşun yağdırdığı, seçimin bir “harp” gibi algılandığı ve bu nedenle seçim kazanmak için harpte her türlü hilenin mübah olduğunun söylendiği bir ülkede böyle şey rüyada bile olmaz. Yani bunca meşakkate katlandıktan sonra iktidarı gel başkasıyla paylaş olacak şey mi bu?
Ama bu bariz gerçek bile, öneri uygulanırsa ne sonuçlar doğurur, siyaset bundan sonra nereye evrilir gibi sorulara cevap aramamıza engel değil. Basit bir projeksiyondan kimse zarar görmez.
Cevapları olmasını umduklarım ve olmasından korktuklarım diye iki kategoriye ayırmanın meram anlatmayı kolaylaştırdığını düşündüm
Önce umduklarım;
Ülkenin yönetiminde her partinin dahli ve sorumluluğu söz konusu olur.
Karşılıklı tavizler verileceği için kutuplaşmanın törpülendiği bir hoş görü ortamı doğar
Kargaşa kaos anlaşmazlık ve benzer bir yığın sorun kolayca aşılır. Çünkü kural bellidir, son sözü Reis söyler. Ama son sözü söyleme hakkı kendisinde olmasına rağmen sistem diğer parti başkanlarının veya belirleyecekleri isimlerin Başkan Yardımcılığına atanması şeklinde kurgulanmışsa, dayatmanın yerini uzlaşmanın alması yönünde bir alışkanlık ve gelenek oluşabilir.
Başkan yardımcılarının sistemin içindeki varlığı her konuda olmasa da bir çok alanda şeffaflığı beraberinde getirir. Yoksulluğa çare olmaz belki ama halka yalan söylenmesini engelleme ve yolsuzluğa çare olma potansiyelini içinde barındırır. Bu kadar çok yardımcıya, her partiden en üst seviyede bir temsilciye rağmen insanlara hala yalan söyleniyor ve yolsuzluk yapılıyorsa, tüm partilerin bilgisi dahilinde yapıldığını ve ülkemizdeki siyasi partilerin millete toplu olarak cariye muamelesi yapmaktan hoşlandıklarını anlamamıza sebep olur.
Yönetimde istikrar hiçbir sistemde garanti edilemez ama bu sistem de temsilde adaletin sağlanacağı açıktır.
Siyaset kapalı kapılar ardında ve çoğunlukla millete rağmen yapılan bir iş olmaktan çıkarak hükümete halkı daha çok bilgilendirme zorunluluğu yükler.
%51’in %49’a rağmen bildiğini okuma cesaretine ve istediğini yapma gücüne sahip olması saçmalığı sona erer
%49’un kaybetme duygusu törpülenmiş olur ve yönetimde bir şekilde söz hakkının olduğunu bilmesi yaşanması muhtemel kutuplaşmaları da engeller. Ötekileştirme ancak kasıtla başvurulan bir yöntem olmadığı sürece gündemde yer bulamaz.
Uyumlu çalışma, sistemin hemen başında kolay olmayabilir ama bu neticede bir kültür ve zaman meselesi olduğu için sistemin bu olgunluğa öyle veya böyle ulaşılacağını söylemek yanlış olmaz .
Partiler arasındaki ilişkilerin yerlerde sürünen seviyesi yukarı çekilir. Aynı şey partili seçmenler arasında da gerçekleşmeye başlar. Diğer parti ve diğer partinin seçmeni rakip ya da düşman olmaktan çıkar.
Kürt sorunu meselesinde gerek psikolojik açıdan ve gerekse fiili anlamda iktidarın paylaşımı suretiyle devasa bir adım atılmış olur.
Seçimlere katılım oranı ve seçim sonuçları ölüm kalım meselesi olmaktan çıkar. Çok katılımın çok demokrasi göstergesi olduğunu söyleyenler bence yanılıyorlar. Çok katılım daha çok hoşnutsuzluğun ve kutuplaşmanın göstergesi olabilir ama demokrasinin çok veya azlığına işaret etmez. Az katılım, -ki bu %40-65 aralığındaki oranlara tekabül eder- milletin yönetilmek konusunda herhangi bir kaygı ve endişesinin olmadığını, kim gelirse gelsin ülkenin adam gibi yönetilmeye devam edileceğine dair pozitif bir inanışın varlığını kanıtlar. Yani demokrasinin çoklukla çok katılımla söylendiği kadar ilgisi hiçbir zaman olmamıştır.
En önemlisi; Türk tipi başkanlık sisteminde olmayan denge balans ayarının minimalist hali de sisteme entegre edilmiş olur.
Devam etmek mümkün ama işin olmasından korktuklarım bölümüne de kısaca değinmek gerekiyor. Aslında bu çok fazla değil ve hatta tek başlık altında toplanabilir. Kaos ve kakafoni. Yani her kafadan bir ses çıkması.
Çıkar mı?
Evet çıkar. Ama sonsuza kadar değil elbette. Orta çaplı hasarlardan sonra sistem yerine oturur. Sistemin yerine oturması için gereken karşılıklı anlayış taviz hoşgörüler çok uzun olmayan bir zamanda kültüre dönüşür. Üstelik tepedeki bu siyasi kültür değişimi daha uzun vadede mutlaka biz fanilere de bulaşacaktır.
Başka bir yığın sakıncadan söz edilebilir ama mevcut sistemin kağıt üzerinde görünen sakıncalarıyla kıyaslanamaz bile.
Naçizane tavsiyem;
Diğer bir çok CB yardımcısının yanında bu kişilere de yer verilmesi sistemi sabote etmez onore eder. Siyaset etme kültürünün bu çizgide gelişmesi halinde dünyaya yeni bir yönetim modeli hediye etmiş oluruz.

Fahri Alimoglu
fahrialimoglu@gmail.com

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat