Aday Belirleme Sürecine Dair Bazı Çıkarımlar

Bu haber 29 Nisan 2018 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde sandık başına gidecek. Bu seçim önceki seçimlerden farklı olacak ve Cumhuriyet tarihinde belki de ilk defa seçmenler parti lideri ve milletvekili için ayrı oy kullanacak. Bu da “önüme hangi vekil adayı konulduysa ben partim için oy vermek zorunda kaldım” gibi klişeleşmiş sözlerin artık kullanılmayacağı anlamına geliyor. Tüm Türkiye’de tablo bu şekilde olsa da özellikle Bingöl’de bu durumun daha belirgin olacağını düşünüyorum. 24 Haziran akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alacağı şahsi oylar ile Ak Parti’nin alacağı oylar arasındaki fark bu durumu daha da somutlaştıracaktır. Şimdilik sadece bu mevzuya değinmiş olalım.

Bundan bir yıl önce Türkiye referandum için sandığa gitti ve sandıktan evet çıktığı için yapılacak bu genel seçimler ile birlikte farklı bir yönetim biçimini deneyimlemeye başlayacağız. Referandum sürecinde özellikle iktidar partisi tarafından sıklıkla vurgulanan bir gerçek ile şuan tüm milletvekili aday adayları ve oy kullanacak seçmenler karşı karşıya.

Nedir o gerçek?

Malumunuz yeni sistem ile birlikte önümüze iki sandık konulacak. Bir sandıkta Cumhurbaşkanı adayı için oy kullanılacak, diğer sandıkta milletvekili adayları için… Cumhurbaşkanı seçilecek kişi hükümeti kuracak ve kuracağı hükümette yer alacak bakanlar meclis dışından seçilecek. Milletvekilleri ise sadece mecliste yasa yapma işi ile uğraşacak. Yukarıda vurguladığım gerçeklik ise şu: Yeni sistem ile birlikte mecliste yer alacak milletvekilleri yasalar ile uğraşacakları için belli bir alanda donanım sahibi olmaları kaçınılmaz olacak. Bu açıdan milletvekilliğine aday olanların bir uzmanlık alanı temel koşul olacak.

İşin teknik boyutu böyle iken, birde işin toplumsal boyutu var. Milletvekilliğine aday olan şahısların uzmanlık sahibi olmaları tek başına yeterli olmayacak. Bir de arkalarında toplumsal bir destek olmak zorunda. Çünkü siyasi partilerin ilk hedefi her ilden mümkün olan en fazla milletvekillini meclise taşımak olacak. Hal böyle iken arkasında toplumsal bir destek olmayan, ama alanında oldukça donanımlı olan bireylerin aday gösterilme şansları da olmayacak.

Her adayın yaptığı açıklama bir şekilde arşivlenmiş durumda. Söylemler esasında adayların uzmanlık alanlarını ve toplumsal bir destek ile mi bu işe koyulduklarını, yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı mı referans gösterdiklerini açık şekilde gösteriyor. Yeniden vurgulamak gerekir: Bu seçim de vekil adayları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın prestijinden mahrum olacak!

Aday belirleme sürecinde uzmanlık ve toplumsal desteğin yanı sıra bölgesel dengeler de gözetilmek durumunda. Bingöl, merkez ve 7 ilçeden oluşsa da 4 seçim bölgesine (Merkez, Genç, Solhan ve Kuzey İlçeleri) ayrılmakta. Buna karşın Bingöl’ün 3 milletvekili hakkı var. Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçimde de bir bölge adaysız olacak. Ben karar verici olsaydım, aday belirlerken hangi bölgeye aday verilmezse daha az oy kaybı olacak hesabı yapardım. Sanırım, mevcut karar vericiler de bunun hesabını yapıyordur.

Bu yazı yazıldığı ana kadar Ak Parti’den 39 kişi Bingöl Milletvekilliği Aday Adaylığını açıklarken, MHP’den bir kişi açıklamıştı. Diğer partiler ise henüz aday belirlemiş değil. Kuşkusuz aday belirlenirken, rakip partilerin aday profili de önemli olacak. Bunun yanında kurulacak olası ittifaklar ile hangi partilerin barajı geçeceği, hangi partilerin baraj altı kalacağı henüz öngörülememekte. Bu da şuan için sağlıklı bir öngörüde bulunmayı engellemektedir.

Ak Parti 16 yıllık iktidarı zamanında, belki de ilk defa, bu seçimde kendi gerçeği ile karşı karşıya kalacak. Bu açıdan seçilecek adaylar oldukça önemli olacak.

Uzmanlık, toplumsal destek ve bölgesel dengeler… İşin içinden nasıl çıkılacak merak ediyorum doğrusu…

Bu yazı Ak Parti eksende kaleme alındı. Çünkü diğer partiler de henüz bir hareketlilik yok, sonraki süreçte farklı denklemler üzerinden bazı çıkarımlarımız olacak.

Bizi takipte kalın!

Twitter: @ahmetustunyazar

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-99586555-1