“Vergi Mükelleflerinde Vergi Bilinci” Konferansı Yapıldı

Bu haber 06 Nisan 2018 - 17:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda  “Vergi Mükelleflerinde Vergi Bilinci” Konferans’ı düzenlendi. Yüksekokulun konferans salonunda düzenlenen konferansa öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Maliye Programı tarafından organize edilen konferansın konuşmacıları SMMM Ahmet Basuğuy, SMMM Yakup Çığ ve Öğr. Gör. Esra Gür’dü. Konferansın açılış konuşmasını yapanFinans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Maliye ProgramıÖğr. Gör. Esra Gür, Türkiye’de 11 milyona yakın vergi mükellefi bulunduğunu ve devlet gelirlerinin %89’ununvergi gelirlerinden oluştuğunu ifade ederek sözlerine başladı.

“Dolayısıyla, ülke ekonomisinin büyüme ve kalkınmasında vergi çok önemli bir paya sahiptir” diyen Gür, “Vergilemede etkinliğin sağlanması; vergi kaçırma, vergiden kaçınma ve kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi ile sağlanabilir. Bunu devletin tek başına uyguladığı yasal cezai yaptırımlar ya da çeşitli vergi reformları ile gerçekleştirmek mümkün değildir. Aynı zamanda vergi mükelleflerinde vergi bilinci düzeyinin yüksek olması gerekir. Vergi bilinci dediğimiz şey vergi mükelleflerinin vergi konusunda sahip olduğu olumlu ve olumsuz algıların bütünüdür” dedi.

“Vergi mükelleflerinin olumsuz algısı, vergilerin kendilerinden karşılıksız ve zorla alınan para olarak görmeleridir” diye sözlerini sürdüren Öğr. Gör. Gür, “Oysaki vergi devletin sunmuş olduğu kamusal mal ve hizmetin en önemli finansman aracıdır. Dolayısıyla mükellef algısı ne kadar olumlu yönde değişirse, vergiye gönüllü uyum yani vergi ödeme istekliliği o kadar artacak.Böylece vergi gelirlerinde artış sağlanacaktır” şeklinde sözlerini noktaladı.

Konferansın ilk konuşmacısı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ahmet Basuğuy, “Öncelikle konferansı organize eden Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Esra Gür hanıma teşekkürlerimi iletiyorum. Vergisi ödenmiş kazanç kutsaldır ve vergi ödemek her bireyin vatandaşlık görevidir. Ülkemizin satabileceği teknolojisi, sanayi ürünü ve yer altı kaynakları gibi ürünleri olmadığından devletimiz vergilere yüklenmek zorunda kalıyor.Devletimizin en büyük gelir kalemi vergidir ve kamu hizmetlerini ifa etmek için vatandaşlarından vergi almak zorundadır. Vatandaş da haklı olarak vergi oranlarının yüksekliğinden yakınıyor.Ancak bunun çözümü de kayıt dışının minimize edilip, vergi oranları da düşürülerek tabana yayılmasıdır. Bizler vatandaş olarak vergi ödemenin önemini hakiki manada kavrayıp, vergiyi kanuni bir zorunluktan ziyade gönüllü olarak ödemeliyiz. Bu duyguyu halkımıza anlatabilirsek, inanıyorum ki vergi gelirlerimiz artıp, vatandaşlarımıza hizmet olarak geri dönecektir” diye ifade etti.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yakup Çığ ise; “Vergi, kamu hizmetlerini ifa etmek amacıyla yasalarla konulan ve her vatandaşın ödemesi gereken maddi bir sorumluluktur.  Bununla birlikte vergi ödemekten kaçınmak vergi ödeme maliyetinden daha yüksektir. Çünkü vergi ödemekten kaçınan bir vatandaş, aynı zamanda gelir ve giderlerini düzgün kaydetmez.Kayıtlarını düzgün tutan, işlemlerin resmiyetine önem veren bir işletmenin kurumsallaşması daha kolay olmakla birlikte sürekliliği de daha fazla olmaktadır. Kurumsal işletmeler, daha iyi politikalar ile daha fazla kâr elde etmekle birlikte daha uzun ömürlü olmaktadırlar. Ancak vergi gibi yükümlülüklerden kaçınan bir işletme, hem suç işlemekte, hem resmi işlemlerden kaçındığı için kötü niyetli çalışanlar tarafından istismar edilerek vergiden çok daha büyük kayıplar yaşamaktadır.  Kurumsallaşamadığı için de ömrü kısa sürmektedir. Bundan dolayı vergi ödemekten kaçınmayan bir vatandaş, hem ülkesine katkıda bulunmuş olur hem de işletmesini daha kurumsal bir yapıya dönüştürerek kârlılığını ve sürekliliğini attırmış olur” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-99586555-1