SON DAKİKA

STK'lar Muş Şeker Fabrikasının Satılmasına Karşılar

Bu haber 07 Mart 2018 - 21:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Muş Şube Başkanı Ferhat Üzel başkanlığında, bazı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelerek, Muş Şeker Fabrikası´nın kapatılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
Muş Şeker Fabrikası´nın da içinde yer aldığı 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili olarak MÜSİAD Muş Şube Başkanlığı tarafından bir araya gelen bazı Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Muş Şeker Fabrikasının satılmasına karşı olduklarını belirttiler. Yapılan toplantıda STK temsilcilerine bir açıklamada bulunan MÜSİAD Muş Şube Başkanı Ferhat Üzel, MÜSİAD ve toplantıya katılan diğer STK´ların Muş Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine karşı olduklarını belirtti.
“Gerekli Yerlerde Gerekli Tasarrufları Gerçekleştirmiştir”
Şeker Fabrikasının aynı şekilde çalışmasına devam etmesini istediklerini belirten Üzel, fabrikanın satışının kesinlikle yapılacağı durumda ise çiftçilerinde ortak edilerek kurulacak kooperatifle, Muşlu işadamları ve çiftçilere kolaylık sağlanıp, onlar tarafından devralınıp işletmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi. Üzel, açıklamasında: “Başbakanlık Özeleştirme İdaresi Türkiye´de bulunan 14 şeker fabrikasının satış yoluyla özeleştirilmesi kararı almıştır. Muş´un en önemli potansiyeli tarım ve hayvancılıktır. Muş´u bulunduğu durumdan kurtarabilecek en önemli gelir kapısı yine tarım ve hayvancılıktır. Devletimizin bu yönde çok ciddi çabaları ve teşvikleri vardır. Devlet ve hükümet tarafından bu yönde bu kadar ciddi çaba sarf edilirken bunun yerele yansımaması da sorgulanabilir bir durumdur. Fabrikanın satışı elbette ki istenmeyen bir durumdur. Lakin bir işletmenin devamlılığı işletmenin getirisine bağlıdır. Kalkınmış olan birçok devlete baktığımızda bu gibi fabrika ve tesisleri özeleştirilmiş ve sonrasında çok ciddi kârlar elde edilmiştir. Özel sektör eliyle işletilen işletmeler, fabrikalar, tesisler sürekli kendilerini, yenilemiş teknoloji transferleri yapmış gerekli yerlerde gerekli tasarrufları gerçekleştirmiştir” dedi.
“Çok Ciddi Karlar Elde Edebilineceğine İnanıyoruz”
Şeker Fabrikası´nın yıllık 350-400 bin ton civarında şeker pancarı şlemekte olduğunu hatırlatan Başkan Üzel, üretilen şekerin dünya standartlarının üstünde ve çok rahat ihraç edilebildiğini belirtti. MÜSİAD Başkanı Üzel, açıklamasının devamında: “Bizde Muş Şeker Fabrikasını biraz araştırdığımızda bazı bilgiler elde ettik. Muş Şeker Fabrikası yıllık 350 bin ile 400 bin ton şeker pancarı alıp işlemektedir. Toplam çalışan sayısı kendi işçisi ve taşeron işlerle birlikte 850´ye yakın personel çalıştırmaktadır. Günlük işlenen pancar 3,5 ile 4 bin ton arasındadır. 100 kg pancardan ortalama 15,16 kilo şeker elde edilmektedir. Muş şekerinden 100 kg´da 15,16 kg şeker alınabilirken Kırklareli Alpulu Şeker Fabrikası´nda 9,10 kg anca alınabilmektedir. Üretilen şeker dünya standartlarının üstündedir ve çok rahat ihraç edilebilir bir şekerdir.  Şunları da dikkate almanızı istiyorum bugün Konya´nın Çumra ilçesinde Çumra Şeker Fabrikası 300 kişiyle günlük 12 bin ton şeker pancarı işletiyorken Muş´taki fabrikamız 3 bin 500 ile 4 bin ton şeker pancarı işliyor. Bizim maliyetimiz 3,15 TL´ye tekabül ederken onlardaki maliyet 1,10 TL´yi geçmiyor. Tekrar diyoruz, fabrikamızın kapanması bizim gönlümüzce değildir, lakin bu fabrika kimse mağdur edilmeden devralınırsa kapasitesi artırılarak hem tarım alanında yükselme olur hem de çiftçiler kollanarak kota baronlarından kurtarılır. Fabrikanın yanına melasını değerlendirebileceği bir yem fabrikası kesme şeker üretimi ve Konya Torku örneği şurup ve çeşitli şekerlemeler üreterek çok ciddi karlar elde edebilineceğine inanıyoruz” dedi.
“Bu Şehrin Var Olan Kazanımları Elimizden Kayıp Gitmesini İstemiyoruz”
Daha önce BERCE´nin (TİGEM) özelleştiğini ve şimdilerde faaliyetini sürdüremediğinden kapandığını hatırlatan Başkan Üzel, Şeker Fabrikasının da aynı şekilde ellerinden kayıp gitmesini istemediklerini belirtti. Üzel, son olarak açıklamasında: “Bizim bu gün burada tek gayemiz fabrikamızın aynı şekilde çalışması, satılacaksa da ortak bir kooperatif kurulup, çiftçiler de ortak edilerek Muşlu iş adamları ve Muşlu çiftçilere kolaylık sağlanıp, onlar tarafından devralınıp işletmeye devam edilmesidir. Biz zamanın kısıtlı olmasından dolayı hızlı bir şekilde bunu deklare etme gereği duyduk. Bu konuda biz Muş MÜSİAD olarak tüm paydaşlarımızla birlikte bu fabrikanın Muşlular tarafından alınması ve yine mevcut çalışanlar ve çiftçiler mağdur edilmeyecek şekilde fabrikanın işlevine devam etmesini talep ediyoruz. Bu talebimizde milletvekilimizin, valiliğimizin, belediyemizin, üniversitemizin, AK Parti il yönetiminin bu işe el atmasının önemle elzem buluyoruz. İkinci bir BERCE (TİGEM) örneği ile bu şehrin var olan kazanımları elimizden kayıp gitmesini istemiyoruz. Malumunuz o konuda da ciddi çabalar söz konusu ve biz bunun takibini de en hassas şekilde yapıyoruz. Bu konuyla ilgili olumlu bir tepki alınırsa yetkili kişi ve kurumlardan bundan sonraki açıklamamızda hangi yöntemlerle alınacağı nasıl bir kooperatif veya ortaklıkla talip olunacağı nasıl yönetileceği konusunda bilgilendirme yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.
MÜSİAD Başkanı Üzel´in açıklamasından ardından toplantıya katılan STK temsilcileri de ilin tek fabrikası olan Muş Şeker Fabrikasının satılmasına karşı olduklarını, satılması durumunda bu fabrikanın Muş´lu işadamları tarafından alınmasını beyan ettiler. Toplantıya katılan Anadolu Gençlik Derneği Muş Şube Başkanı Aydın Suna ise, Muş Şeker Fabrikası´nın satılmasına kesinlikle karşı olduklarını dile getirdi. Yapılan açıklamaların ardından toplantısı sona erdi.
Muş Ovası Gazetesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat