SON DAKİKA

Açıkbaş'tan Yeni Taziye Uygulamasına Sert Tepki

Bu haber 07 Mart 2018 - 18:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Seyfan Der Başkanı Orhan Açıkbaş yakın zamanda il müftülüğü tarafından taziyelere müdahale edilmesini sert bir şekilde eleştirdi. Açıkbaş, “kaldırılması gereken o kadar inancımıza ve kültürümüze aykırı şeyler var ki onlara dokunmuyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi.
Bingöl’de taziyelerde yakın zamanda yeni bir uygulamaya geçildi. Yeni uygulamayla artık taziye sahipleri taziyelerine gelen kişilerin yanına kadar gidip musafaha, el sıkma, hal hatır sorma gibi durumlardan muaf tutuluyor. Eski uygulamalar sadece taziye yerinden ayrılırken kapıda uygulanıyor. Taziye mesajı, el sıkma hal hatır sorma gibi davranışlar taziye yerinden ayrılırken ifa ediliyor. Diyanet çalışanları uygulamaların taziye sahiplerinin inisiyatifine bırakıldığını söylerken, vatandaş bu konuda ikiye bölünmüş durumda; kimileri eski uygulamayı doğru bulurken kimileri de yeni uygulamayı doğru buluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Seyfan Der Başkanı Orhan Açıkbaş yeni uygulamayı eleştirerek sert açıklamalarda bulundu.
“Düğünler ve taziyeler beşer tabiatının birer gereğidir”
Açıkbaş yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Müslümanların ibadetleri olduğu gibi, adet ve gelenekleri de islam’a uygun olmalıdır. Düğünler ve taziyeler beşer tabiatının birer gereğidir. Müslümanların iki güzel hasletlerinden olan düğün ve taziyeler insanların bir biriyle kaynaşması ve aile ve akrabalık bağlarının güçlenmesine vesiledir. Her bölgenin birçok adet gelenek ve görenekleri arasında mutlaka farklılıklar vardır. İşte bu farklılıklardan birisi de taziye geleneğidir. Bingöl’de varlığını güçlü bir şekilde devam ettirmekte olan taziye geleneğimiz var. Bu duygu ile bugün yası olan birinin taziyesine giderken gördüğüm manzara açıkçası beni rahatsız etti. Gördüğüm manzara gelen oturuyor çay ikramından sonra kalkıp gidiyor. İnsanlar buna bir anlam veremiyor, neymiş efendim duyuru yapmışlar taziye sahipleri gelen kişilerin ellini tutmasınlar üç gün taziyede taziye sahipleri yoruluyor mu? İnsanın her gün annesi veya babası ölmüyor. Oysa insanlar hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyaret ederek, hayır duada bulunmak bir dostluk göstergesidir. Acısını paylaşması, yüreği yanan insanın en sıkıntılı gününde ona ilaçtan daha etkilidir. Kentleşme ile gelen aile ve komşu diyaloğunun bittiği bu günlerde birileri taziyelere ayar vermeye çalışıyor. Bu davranış insanları bir birine yabancılaştırıyor hata batılaştırıyor. Batıda taziye kültürü yok denilecek kadar azdır. Buda İslami yaşantıyla alakalıdır. Kaldırılması gereken o kadar inancımıza ve kültürümüze aykırı şeyler var ki onlara dokunmuyoruz.”
“iskat halkalarına dur denilsin”
Düğünlerde ve taziyelerde mevcut bazı durumları da eleştiren Açıkbaş “Camide İSKAT halkaları oluştururken buna dur demek gerekmez mi? Taziyede verilen yemeğe dur demek gerekmez mi?Düğünlerde gayri ahlaki davranışlar yapılırken Gelinle damat salona, bir Hristiyan geleneği olan mumlar altında girerken buna dur demek gerekmez mi? İslami hassasiyetimizden dolayı olan düğünlerin profilini bizim çizmemiz, kaide ve kurallarını bizim belirlememiz gerekmez mi? Kuran’a ve sünnet’e aykırı düşmeyecek tarzda bunun örfi ve ahlaki sınırlarını bizim belirlememiz gerekmez mi? Taziye ve Düğünler birer davet mekânlarıdır. Taziyeye gelen insanlara İslami anlatmak ve ölümün bir gün bizede uğrayacağını söylemek gerekmez mi? Taziyenin esası İslami bir adaptır ve sünnettir. Resullullah (s.a.v)’den günümüze bu sünnet işlendi. Bunların olduğu bir dönemde taziyede insanların birbirini sormasını neden kaldırmak istiyorsunuz, bu neyin nesi, taziye kültürünü değiştirmek neyin projesi?” diyerek açıklamasına son verdi.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat