SON DAKİKA

Olası Kuraklığa Acil Çözüm: "Su Hasadı"

Bu haber 06 Mart 2018 - 18:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TEMA Vakfı Bingöl Temsilcisi Cuma Karaarslan Ülkenin ve özellikle Bingöl’ün içine girdiği kuraklık döneminin bu yazın susuz ve zor geçeceğini belirtti. Bunun için kriz yönetimi değil risk yönetimi lazım diyen Karaarslan acil çözüm olarak su hasadı yapmak gerektiğini belirtti.
Yaşanan küresel iklim değişimi ile bölgemizin kuraklık ve su sıkıntısının her geçen gün arttığını belirten Karaarslan, özellikle kar yağışının olmaması yeraltı su kaynaklarının yeterince beslenemeyeceği ve engebeli olan coğrafyamızdan dolayı suyun depolanamayacağını belirtti.
“Su hasadı Bingöl’ün kurtuluşudur”
Başta kar olmak üzere yağışın azalması ve coğrafi özelliklerimiz nedeni ile suyun akış ile alt havzaları besleyeceğini, ancak bizi besleyen kaynak suların azalacağını ve hatta kuruma riski barındırdığına vurgu yapan Karaarslan, “Bu nedenle özellikle sulama ve inşaat alanında su ihtiyaçlarını ilkbahar döneminde su hasadı ile depolamamız gerekir. Bu dönemde bahçelere konacak pilastik bidonlar veya başka depolama araçları ile özellikle çatı sularını buraya doldurmak ve sulama, inşaat sezonu bu suların kullanımını sağlayarak kuraklık etkisini az zararla geçirebiliriz.” dedi.
Su hasadı Bingölün kurtuluşudur diyen Karaarslan, “Yağmur sularının kanalizasyonlara derelere akması yüksek coğrafi alanlar için büyük kayıplara neden olmaktadır. İklim değişimi ile değişen kış şartlarının birkaç defa tekrar etmesi su kaynaklarının kesinlikle kuruması anlamına gelecektir. Bu yıl yaşanan bu durumun 2-3 yıl devam etme riskine bağlı olarak kar ile damla damla beslenen yer altı sularının kuruyacağı beklenmektedir. Bu nedenle azalıyor, az yağan yağışı nasıl toplarız diye düşünmemiz lazım. Yağmur suyunu denize veya kanalizasyona göndermemek gerekiyor. Yağmur hasadına gitmeliyiz, eskiden Anadolu’da yaygın olan sarnıçları geri getirmeliyiz” şeklinde konuştu.
“Kuraklığın etkisi tarımda kendisini gösterecektir”
2017 yılı yağış değerlendirmesi raporuna vurgu yapan Karaarslan “Türkiye 2017 yılında normalin altında yağış aldı. 2017- 2018 yılı kışında kar yağışındaki yetersizlik bu sorunu daha da arttırarak ortalama yağışın 506,6 mm olarak kaydedildiği gözlenmiştir Yağışlar, normalinden yaklaşık yüzde 11,7, geçen yıl yağışından da yüzde 15,2 daha az gerçekleşmiştir. Bingölde yağış normallerine ve geçen yıla göre yüzde 20'nin,kar yağışının ise % 50 nin üzerinde azalma gösterdi. Yağışların bu nedenli azalması sonucu meteorolojik ve hidrolojik kuraklık olduğunun bir göstergesidir Bu olay Tarımsal kuraklığın önümüzdeki aylarda etkisini göstereceğinin bir göstergesidir.Mart- Nisan- Mayıs aylarında arazilerde ekim-dikim başladığında kuraklığın etkisini tarımda da görebiliriz” dedi.
“Yağmur hasadı çok önemli”
Su hasadı ve Anadolu su temin sarnıçlarına dönmek gerektiğini belirten TEMA temsilcisi Karaarslan son olarak şunları söyledi: “Eskiden Anadolu’da yaygın olan sarnıçları geri getirmeliyiz. Yağışlarımız artık azalıyorsa, ’az yağan yağışı nasıl toplarız’ diye düşünmeliyiz. Yağmur suyunu kanalizasyona göndermemeliyiz. Yağmur hasadı çok önemli. Şehirlerdeki havuzlu, göllü, dereli bütün depolama sistemlerine ve bu depoları besleyecek her damla yağmuru hasat etmemiz gerekmektedir. Kuraklıkta su bitince yapacak bir şey kalmıyor, Bu nedenle kriz yönetimi yoktur. O yüzden risk yönetimine gitmemiz lazım. Elimizdeki sudan tasarruf etmek için önlemler almalıyız. Onu da hemen şimdi yapmalıyız. Öncelikle iklim değişikliğinin Türkiye’nin nerelerini, nasıl etkileyeceğini toprak, su nemini, yağmur miktarını her şeyini şimdiden belirleyerek doğru bir arazi planlaması yapmak lazım. Yani nereler tarım arazisi olarak öne çıkıyor, nereler tarım arazisi olmaktan çıkıp kullanılmaz hale gelecek buna bakmak lazım. Ona göre binalarımızı, şehirlerimizi doğru yere kurmalıyız. İleride öne çıkacak tarım alanlarını şimdiden başka amaçlarda kullanmamak gerekiyor.sistematik bir topyekün çalışma ile idareci ve halkın birlikte ortak anlayışlar ile çaba içinde olması gerekmektedir.”

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat