SON DAKİKA

Solhan'da 13 Kişi Ad/Soyad Değişikliği Yaptı

Bu haber 02 Mart 2018 - 18:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bugüne kadar yapılan 15 başvurudan 13’ü için Ad/Soyad değişikliği yapıldığı öğrenildi.
Ad ve soyadı değiştirmek isteyenlere 2 yıllık bir geçici madde ile imkân tanınıyor. Adını ve soyadını birçok sebepten değiştirmek isteyenlerin daha önce mahkemeye başvurmaları gerekiyordu. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabilecek.
Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebilecek.
5490 nüfus hizmetleri kanununun ad ve soyadı düzeltilmesi ile ilgili geçici 8’inci maddesi ile 2525 Sayılı Soyadı kanununun 3’üncü maddeleri kapsamına giren vatandaşların ad ve soyadı değişikliği taleplerinin kayda alınacağı ancak keyfi değişikliklerin ise kayda alınmayacağı öğrenildi.
Solhan İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne ad ve soyadı değişikliği için giden vatandaşların taleplerinin İlçe İdare Kuruluna iletildiği ve bugüne kadar 15 talep için kararın çıktığı öğrenildi.
Yapılan 15 talebi değerlendiren İlçe İdare Kurulu taleplerden 13’ünü uygun görüp değişiklik yapılmasına hükmederken 2 talebin uygun oymadığı yönünde karar verdi.
As ve soyadı değişikliği için 2 yıllık süre içinde kanun maddelerinde belirtilen durumlarda olanların İlçe İdare Kurulunca taleplerinin olumlu olarak karara bağlanacağı, kanun maddesinde belirtilen durumlar olmamasına rağmen ad ve soyadı değişikliği taleplerinin olmaması gerektiği ve öyle bir talebin olması durumunda ise olumsuz olarak karar verileceği belirtildi.
Solhanın Sesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat