SON DAKİKA

“Şeker İşçisine ABD Tokadı Yedirmek Üzereler”

Bu haber 27 Şubat 2018 - 19:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı kurulan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın koordinasyonunu yürüttüğü komisyonun son durağı Malatya ve Elbistan Şeker Fabrikaları oldu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, şeker fabrikalarının Türkiye’nin en önemli milli meselelerinden biri olduğunu söyleyerek “Bu fabrikaların özelleştirilmesini şeker işçisi, kamyoncusu, sendikası, pancar üreticisi istemiyor. Bu satışı Amerikan şirketleri istiyor. Amerikan şirketleri istiyor. Yerli ve milli söylemlerinin öne çıktığı bu günlerde bilinsin ki bu satış yerli ve milli değildir. Kim vatanını ve milletini seviyorsa yapacağı ilk şey şeker fabrikalarına sahip çıkmaktır. Şeker fabrikalarını savunmak vatanı savunmaktır” dedi.
CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Orhan Sarıbal ise, Cumhuriyetin ilk yatırımları olan Şeker fabrikalarının Türkiye için ‘Yaşam’ demek olduğunu belirterek , Ziraat Odalarına ve pancarla ilgili kuruluşlara seslendi. Sarıbal, “Ya kendi ülkemizde Diyarbakır’da, Urfa’da, Malatya’da, Tokat’ta ülkenin dört bir yanındaki fabrikalara sahip çıkacağız, ya da kendi ülkemizde köle toplumu olarak yaşayacağız. Ya Amerikan yankilerini, conilerini besleyip, Hasan’ı, Osman’ı, Hüseyin’i köle toplumu olarak yaşatacağız ya da omuz omuza beraber mücadele edeceğiz” dedi.
Sabah saatlerinde Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Kırklareli Milletvekili Turabi Kaya, Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Orhan Sarıbal’dan oluşan CHP heyeti, partililer, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte Malatya Şeker Fabrikasını ziyaret ederek burada bir açıklama yaptı. Şeker İş Sendikası Başkanı Nuri Murat ve işçilerle görüşen heyet, fabrikaların özelleştirilmesi kararından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.
Fabrika bahçesindeki ziyarette ilk olarak Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Nuri Murat konuştu. Şeker Sanayinin yaklaşık 10 yıldır özelleştirme kapsamında olduğunu hatırlatarak “Ancak daha önce Tekel, Sümer, Et ve Balık kurumu Malatya’da özelleştirildi ve yerlerinde ne olduğunu hepimiz biliyoruz. 14 fabrikanın özelleştirilmesi veya satılması demek Türk Şekerin küçülmesi demektir. 80 milyonu ilgilendiren, geniş kitlelerin geçim kaynağı olan elimizde kalan son yerli ve milli kurumlarımızın satılması demek buraların kapatılması demek. AVM’ler veya rezidanslar yapılması demek. Bunun örneklerini daha önce yaşadık. Dünyadaki bu tür özelleştirmelerde şahıslara satılan tek bir şeker fabrikası dahi bulamazsınız. Biz, şeker İş Sendikası olarak yıllardır özelleştirmeye karşı verdiğimiz mücadeleyi yine sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
Yeni Malatya Gazetesi

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat