SON DAKİKA

Solhan'da Bağımsızlık İçin Referanduma Gittiler

Bu haber 26 Şubat 2018 - 12:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü’ne bağlı Aksakal Mezrasının bağımsız köy olması ve Yüzenada ile Göl mezralarının da bağlıları olması için halk oylaması yapıldı. Yapılan halk oylamasında sandık başına giden 229 seçmenden 225’i bağımsızlık için ‘Evet’ oyu kullanırken 4 seçmen ‘Hayır’ dedi.
Solhan Hazarşah Köyü’ne bağlı Aksakal Mezrası’nın bağımsız köy olması ve Yüzenada ile Göl mezralarının da bağlıları olması için halk oylaması yapıldı.
Aksakal Mezrası, Yüzenada Mezrası ve Göl Mezrasında ikamet eden köy sakinlerinin yüzde 50’sinden fazlasının imza vermesi ile Solhan Kaymakamlığına Aksakal Mezrası’nın bağımsız köy olması ve Yüzenada ile Göl mezralarının da bağlıları olması için talepte bulunuldu.
Solhan Kaymakamlığı’na bağımsız köy olmak üzere Aksakal’ın Merkez Köy ve Yüzenada ile Göl mezralarının ise bağlıları olmak üzere Hazarşah Köyü’ne bağlı Aksakal, Yüzenada ve Göl mezralarında ikamet edenlerin yüzde 50’sinden fazla imza ile müracaat edilmesi sonucu Solhan Kaymakamlığınca mesafe cetvelleri, nüfus cetvelleri ve seçmen kütükleri oluşturulduktan sonra halk oylamasına gidildi.
24 Şubat 2018 Cumartesi günü Aksakal Mezrası’nda halk oylaması yapıldı. Yapılan halk oylamasında Aksakal Mezrası’nda sandık başına giden 158 seçmenden 156’sının ‘Evet’, 2 seçmenin ise ‘Hayır’ oyu kullandığı, Yüzenada Mezrası’nda sandık başına giden 51 seçmenin de ‘Evet’ dediği ve Göl Mezrası’ndan ise sandık başına giden 20 seçmenden 18’inin ‘Evet’ ve 2 seçmenin ise ‘Hayır’ oyu kullandığı öğrenildi. Yapılan halk oylamasında sandık başına giden 3 mezra seçmeni olan 229 seçmenden 225’i bağımsızlık için ‘Evet’ oyu kullanırken 4 seçmen ‘Hayır’ dedi.
Oylama sonrasında Solhan Kaymakamlığı’nca köy sınırlarının belirlenmesi ile sonuçların Bingöl Valiliğine bildirileceği, Bingöl Valiliği’nce de olumlu görüş verilmesi durumunda İçişleri Bakanlığı’na iletileceği ve Bakanlığın da uygun görmesi ile bağımsız köy tescilinin yapılacağı öğrenildi.
Aksakal, Yüzenada ve Göl mezralarında köy sakinlerinin halk oylamasında bağımsızlık için ‘Evet’ demesi sonucu Aksakal’ın bağımsız köy, Yüzenada ve Göl mezralarının da bağlıları olarak tescillenmesi durumunda Solhan’a bağılı olan köy sayısı 27’den 28’e yükselecek.
Solhanın Sesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat