SON DAKİKA

Solhan Spor Camiasından Özür Dilerim!

Bu haber 26 Şubat 2018 - 23:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu yazıya başlarken özür mahiyetinde birkaç söz ile giriş yapmak istiyorum. Solhan Spor’a dair uzun zamandır bir şeyler yazmayı düşünüyor olmama rağmen yazma işini sürekli erteledim. Öyle ki uzak diyarlardan Solhan’a kadar gelip kulüp ortamını gözlemleyen ve bunu köşelerinde yazan kalem erbaplarını görünce biraz utandım. Bu açıdan giriş satırlarında Solhan spor’a emek veren herkesten Bingöl kamuoyu önünde özür dilerim. Aynı özrü tüm Bingöl basını dileyecek mi onu da merak ediyorum.
Zira yukarıda da belirttiğim gibi uzak diyarlardan gelip Solhan Spor’u gözlemleyen, oyuncularla söyleşiler düzenleyen, kulüp yöneticileri ile tanışan ve bunu köşelerine taşıyan ulusal çapta yayın yapanları görünce Bingöl basını adına da bir kez daha utandım.
Spor denince genel anlamda futbol egemen spor anlayışı olarak dikkat çeker. Dolayısıyla futbola daha fazla yatırım yapılır. Siyasiler ve bürokratlar futbolcularla, futbola dayalı spor kulüpleri ile boy gösterirler. Voleybolun geri plana itilmesinin bir sebebi de budur. Futbol karşısında oldukça dezavantajlı bir alanda bulunan voleybol, bu açıdan Bingöl gibi spor kültürünün vasat olduğu yerlerde pek önemsenmez. Fakat buna rağmen Bingöl’ün güzel ilçelerinden Solhan’ın bağrından çıkıp tüm ülkede, daha doğrusu ülkedeki voleybol camiasında, nam salan Solhan Spor Kulübü büyük bir iş başarmış durumdadır.
Geçen yıl efeler ligi yolunda mücadele eden ve play-offlarda yaşanan talihsizlikten dolayı efeler ligine çıkamayan, bu yıl da efeler ligi yolunda büyük bir azim ile mücadele eden ve ligin bitimine bir hafta kala play-offlara katılmayı garantileyen Solhan Spor, spor camiasında sahip olabileceği tüm dezavantajları ile birlikte efeler liginin en önemli adaylarından biri. Efeler ligine çıkamasa da Solhan Spor amacına çoktan ulaşmış ve voleybol camiasında dikkat çekmeyi başarmış bir ekip ve bu yüzden tebriği çoktan hak ediyor.
Solhan Spor Voleybol Takımı, spor camiasının beraberinde getirdiği dezavantajların yanı sıra Bingöl’de de bir takım dezavantajlara sahip. Önemli bir dezavantajı yukarıda da belirttiğim gibi arkasında güçlü bir medya desteği yok. Solhan’da yayın yapan iki gazete ve Bingöl’de başta sitemiz Bingöl Net olmak üzere iki üç yayın organında Solhan Spor’a yer verildiğini görüyoruz. Bu anlamda, Bingöl’ü ülke genelinde temsil eden bir spor kulübünün Bingöl yerel medyası tarafından yeteri kadar desteklenmemesi utanç verici bir durumdur!
Solhan Spor’un bir diğer dezavantajı bir futbol kulübüne verilen siyasi ve bürokratik desteğin bir voleybol kulübüne verilmemesidir. Söz gelimi Bingöl Valiliği ve Bingöl Belediyesi’nin 12 Bingöl Spor kulübüne verdiği desteğin çok az bir kısmını Solhan Spor’a vermesi beklenirdi. Solhan Kaymakamlığı ve Solhan Belediyesi’nin desteği ise yadsınamaz fakat ilçe düzeyinde verilen desteğin il düzeyinde verilebilecek desteğin yanında lafı bile edilemez.
Solhan Spor’un bir başka dezavantajı bir ilçe kulübü olmasıdır. Öyle ki bu ilçenin il merkezi tarafından ötekileştirilen bir ilçe olması bu durumu daha da girift bir hale sokmaktadır. Bingöl kamuoyunda Solhan ilçesine karşı bir ön yargı söz konusudur. Bunun farklı sebepleri bulunmaktadır. Burada o sebeplere değinmeyeceğim. Fakat ilçeye karşı süregelen bu önyargı Solhan Spor Kulübünün de il merkezi tarafından desteklenmesinin önünde bir set olarak yer almaktadır. Solhan Spor’un sezon başında sahası tadilatta olduğu için Bingöl’de oynadığı iki karşılaşmaya gösterilen ilgi bu durumun bir yansımasıdır.
Solhan Spor’un belki de en önemli dezavantajı gittiği farklı illerde karşı karşıya kaldığı milliyetçi söylemlerdir. Solhan Spor sadece bu yıl Artvin, Giresun, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Erzurum, Kars, Ordu, Şanlıurfa ve Tokat deplasmanlarına gitti ve önümüzdeki hafta sonu da Rize’ye gidecek. Play-off yarı final müsabakalarını ise Sivas’ta oynayacak. Sadece bu sezon gittiği/gideceği 12 farklı ilin tümünde olmasa da pek çok ilde milliyetçi söylemlere maruz kalan Solhan Spor kulübü buna rağmen Bingöl’e ve Solhan’a yakışan güzel bir izlenim bırakmayı başarmıştır. Kendi evinde oynadığı karşılaşmalarda dahi çoğu kez misafir takım yöneticileri sosyal medya hesaplarından Solhan Spor yöneticilerine övgü dolu sözler dile getirmişlerdir. Tokat temsilcisi ile Solhan’da oynanan ve yarıda kalan karşılaşma sonrası Tokatlı bir voleybol yazarı Solhan’a gelerek bizzat ilçeyi gezmiş, kulüp yöneticileri ile konuşmuş ve Solhan üzerinde oluşabilecek kötü algıların oluşmasını engelleyen yazıları köşesinde yazmıştır.
Bingöl’ün coğrafi konumu ve ülkedeki siyasi atmosfer özellikle oyuncuların bölgeye karşı önyargılar taşımasına sebep olmaktadır. Bu açıdan, oyuncuların transferi sırasında büyük bir efor sarf etmek gerekiyor. Bunu da Solhan Spor’un başta kulüp başkanı Ferhat Sönmez olmak üzere yöneticileri büyük bir özveri ile yapmaktadır. Solhan Spor bu anlamda da önemli dezavantajlara sahiptir. Buna rağmen mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmekte ve bu azim ve kararlılık beraberinde başarıyı getirmektedir.
Elbette söylenecek çok şey var, fakat bu yazımızı sonlandırırken özellikle şunu ifade etmek isterim. Solhan Spor, bu ilin bacasız bir fabrikasıdır. Kıymetli bürokratlar, siyasetçiler, iş adamları… Solhan Spor’a bugün destek olun. Yarın Allah izin verir efeler ligine çıkarsa vereceğiniz pozların vicdanlarda bir karşılığı olmayacaktır. Başka yazılarda görüşmek dileği ile vesselam..

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat