SON DAKİKA

Solhanlılar Doğalgaz İstiyor

Bu haber 21 Şubat 2018 - 15:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhanlılar ilçeye doğalgaz gelmesini istiyor. 2013 yılında yapılan duyuru sonrasında istenilen şartların oluşmadığı Solhan’da vatandaşlar, yetkililerin bu talepleri için harekete geçmesini istiyor. Peki, Doğalgaz ne zaman gelebilir?
Nüfusu 10 Bin’in üzerinde olan ilçelere doğal gaz verilmesi ile ilgili 2013 yılında yapılan duyuru sonucunda Solhan’da müracaat olmamıştı.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından 28 Mart 2013 tarihinde alınan karar ile nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelere doğal gaz getirilmesi için verilen sürede şansını kullanamayan Solhanlılara ikinci şans 2014 yılında doğdu.
Bingöl İl Özel İdaresi’nin çalışmaları neticesinde, 7 Şubat 2014 tarihinde alınan kararla doğal gaz için verilen 6 aylık süre 14 aya uzatılıp, ilçe merkezindeki toplam elektrik abone sayısının asgari yüzde 60’ının 30 Haziran 2014’e kadar Ziraat Bankası şubelerine 335 TL bağlantı bedelini yatırması halinde Solhan ilçesine doğalgaz gelmesi şansını da kullanmayan Solhanlılar, ilçeye doğalgazın gelmesi için yetkililerin girişimde bulunmasını istiyor.
2019 SONRASI MÜMKÜN?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2017 yılında nüfusu 20 Binin üzerinde olan ilçelere doğalgaz verilmesi ile ilgili faaliyet kapsamında 220 ilçenin doğalgaz yatırım programına dahil edildiği öğrenildi.
Nüfusu 10 Bin’in üzerindeki ilçelerde ilçe merkezindeki toplam elektrik abone sayısının asgari yüzde 60’ının Ziraat Bankası şubelerine 335 TL ödemesi şartı yerine getirilemeyen Solhan’da nüfusun 20 bin üzerine çıkması ve yetkililerin ciddi çalışmaları ile 2019 yılı sonrası için Solhan, doğalgaza kavuşma imkanı bulabilecek.
4 Nisan 2014 yılında yayın hayatına başlayan Solhanın Sesi Gazetesi’nin ilk sayısında ‘Solhan’a Doğalgaz Gelecek Mi?’ başlıklı manşet haberi üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen ilçede yoğun olarak talep edilen doğalgaz için ciddi bir çalışmanın olmadığı 2018-2019 yılları yatırımında da yer almadığı ile görülmektedir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından doğalgaz yatırım programına alınan yerlerde çalışmaların tamamlanmasının 2019 yılına kadar devam edeceği öğrenildi. Solhan’da ciddi bir çalışma yapılması ile 2019 sonrası için ilçeye doğalgaz kazandırılabilir.
‘ÇALIŞMALARA BAŞLANMALI’
Solhan nüfusunun 18 bin 153 olduğunu hatırlatan ve ilçede yaşayan nüfusun 20 binin üzerinde olduğunu ancak ikametgahı köylerde veya başka şehirlerde olmasına rağmen Solhan’da yaşayanların olduğuna dikkat çekilirken duyarlı vatandaşların yaşadıkları yerlere ikametgahlarını taşıması ile ilçe nüfusunun 20 bini aşacağı; bunun sadece doğalgaz için değil belediye gelirlerine de etki edeceği belirtildi.
2018 yılında Solhan’da ciddi çalışma yapılarak ilçenin doğalgaza aday olduğunu göstermesi ve kamu kurum ve kuruluşların da bu konuda ciddi çalışmalar yaparak siyasi ve bürokraside de buna gerekli desteğin sunulması gerektiğini savunan vatandaşlar, doğalgazın yoğun yaşam alanlarında önemli olduğuna dikkat çektiler.
İlçenin büyümesi ve yapıların da çoğalması ile kömürden dolayı hava kirliliğinin giderek artığını söyleyen ve bundan rahatsızlık duyduğunu belirten vatandaşlar, doğalgaz nimetinden faydalanma haklarının olduğunu belirtip, Solhan Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile bir yürek olarak ilçeye doğalgaz hizmetinin kazandırılması için elbirliği ile çalışmanın yapılmasını istediler.
Solhanın Sesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat