SON DAKİKA

Bingöl Esnafı Belini Doğrultamayacak!

Bu haber 20 Şubat 2018 - 18:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Teyy.. Teyy…
Bu kentin, sevdiğini söyleyeni çoktu.. Ama seveni olmadı bir türlü.
Geleni vardı ve çokça kalabalıktı, Ama Gideni daha çoktu sanki..
Bazısı az kalır, bazısı çok laf az eylem ile soğuturdu aklımızı.
Gelince yapmadığı, bilmediği yokken, geldikten ve koltuğa kurulduktan sonra ne yapalımın şaşkın aklı ve öngörüsüz halinde kaldı gitti.
Sanki günü kurtarma telaşesi ile her gelen sarstı aklımızı inancımızı.
Günü birlik afişler, gazeteler, boy boy ziyaretler ve sokaklarında öğle yemeği yemeyen gençlerin kol gezdiği çarşısız pazarsız, pazarlıksız hayatlar.
Bir değil, çok düşünün ama aklınızla değil, gözünüzle düşünün dediler.. Biz size nasılsa gösteririz diyerek, kimi bize bir gün buldu, kimi bizi kalkındırmak için çabaladı, kimi onlar yapamaz ben yaparım dedi.. En sonunda kurtarıcı gibi gelenler bile oldu.
Kimi laylamlom, kimi aklımızı yok sayıp, sadece bizim vakit geçirmemiz için çabalar dururdu..
Sonra biri kalkıp kimden akıl aldıysa, sorgulamadan Müslüman mahallesinde salyangoz satmaz mı?
Sanki ne iş olsa yaparım diye başlayan alt dokudaki insanların huyu gibi, üst tabakada yer alanlarda ne etkinlik olsa yaparıma dönmeye başladı.
Zaten tüketim ekonomisinin vurduğu kentin, çıkar yol arayan, iş arayan, güçsüzlükten önce aklını sonra kalbini kaybeden nesilleri canla başla hayata tutunmaya çalışırken, başka illerin ürünlerini bu yoksul kente satarak ve hatta 14 günlük bir şölen ile iflahını kesecek insanlar türedi..
Zaten üretici dönüştürücü yetersizliği yaşayan ülkenin minik kenti yoksulluğunu aşmak için dış Pazar ararken birden bire 81 ilden yerel ürün satışları ile 14 gün festival yapacaklar çıktı..
Ve bu lütufmuş gibi, lokantacı, dönerci, kavurmacı, kadayıfçı kendi içinde çabalayıp kendi kendine rekabet edemez durumda iken 14 gün 81 ilin ürünlerini bu kentin her evine sokacağız
Aklıma emperyalizm geldi.
Bingöl burada, 81 ilden sadece satıcılar gelecek.. Lokantalara, tatlıcılara ve yerel ürün satıcılarına, açlık, işsizlik yolu göründü.. Bu tür olaylar ekonomik sosyal ve mevcut duruma uygunluğu ele alınmadan plansız şekilde aniden esnafın batışına neden olur.. Biri dur dese, yinede sevineceğiz..
Günlük yaşamda zaten dürüm ekmek arası dönerle atıştırmalık kentin nesliydik..
Zaten çoklu büyük firmaların satış reklam ve moda haberleri cenderesinde çocukların gençlerin sağlığını heba etmişiz.. Şimdi 81 il gelecek ürün getirecek, Rusya burdan alacak Teyyy… Teyy..
Bu kente para getiren her şey saygındır.
Haserek festivali gerekli ve getiri ile sabittir.
Ama başka illerin ürününe İstanbul Ankara gibi büyük kentler dayanamazken bu palan bize çok gelir.. Teyy.. Teyy
12 plakalı 12 canı var.. Şimdi 81 il gelecek.
Bu plansız eksiltmeye neden olacak.
14 gün bu alanları Bingöllüler ziyaret edecek. Alacakları her ürün Bingöl’den eksilen bir esnaf geliri, bir vergi ve ssk geliri olarak yarım aya tekabül edecek ve esnaf 1 yıl belini doğrultamayacak.
Demedi demeyin..
 
 
 

Cuma Karaarslan
bingolnetcom@gmail.com